7 TİP’li genci katleden Haluk Kırcı’nın programda söylediği sözler “ifade özgürlüğü” sayıldı!

0
556

7 TİP’li genci katleden Haluk Kırcı’nın bir programda söylediği ‘oraya intikam için gittik‘ sözleri “ifade özgürlüğü” sayıldı.

Ankara’da 1978’de 7 TİP’li gencin öldürüldüğü Bahçelievler Katliamı faili Haluk Kırcı’nın ‘Oraya intikam için gittik’ sözlerini ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendiren savcılık, açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

Ne olmuştu? 

Haber Global’deki programın sunucusu Jülide Ateş’in “Katliamı neden gerçekleştirdiniz?” diye sorduğu Kırcı “Katliam katliam denilip geçiliyor. Sanki başka katliam olmadı Türkiye’de. Hep Bahçelievler ön plana çıkarıldı. İstanbul’da 1 Mayıs Mahallesi’nde 5 işçi Ülkücü diye öldürüldü. Adanada 5 tane Ülkücü öğretmen öldürüldü. Bahçelievler katliam değildir. Biz öldürülen iki arkadaşımızın intikamı için oraya gittik” sözlerini sarf etmişti.

Kırcı hakkında 23 Temmuz’da yayınlanan bu sözleri nedeniyle Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı ve Türkiye İşçi Partisi tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Suç duyurusunda, Haluk Kırcı’nın sarf ettiği sözlerle “Suçu ve suçluyu övme”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarını işlediği belirtilerek cezalandırılması istenmişti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturmaya, takipsizlik kararı verildi. Kararda, “şiddeti, silahlı direnmeyi veya ayaklanmayı teşvik eden ifadeler dışında, devletin veya toplumun bir kesiminin hoşuna gitmeyen incitici, rahatsız edici, ürkütücü, bilgi ve düşüncelerin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu” belirtildi. Kararda, “şüphelinin işlenen bir suçu ya da işlediği suç nedeniyle bir kişiyi övücü, yüceltici, sempatikleştirici nitelikte bulunmayıp kendi değer yargısını açıkladığı” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.