ABD ile SDG’den ortak tatbikat: “Barışı ve bölgesel istikrarı desteklemeye bağlı kalmaya devam ediyoruz”

0
81

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon Güçleri ile Kürt hareketinin omurgasını oluşturduğu SDG, Türkiye-Irak-Suriye sınırında bulunan Derik’te ortak tatbikat düzenledi.

Ortak tatbikat bu bölgede ilk kez gerçekleşti. Birleşik Ortak Görev Gücü’nün resmi Twitter sayfasında yayınlanan tatbikat sonrasında, “Derik’te bir birleşik askeri tatbikat gerçekleştirdik. IŞİD’i yenme misyonumuza ve barışı ve bölgesel istikrarı desteklemeye bağlı kalmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

SDG Medya Sorumlusu Ferhad Şami de, askeri tatbikata ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamaya göre saat 08.00’de başlayan tatbikata ABD ordusundan subay ve askerler de katıldı. Tatbikatta TOW, RPG füzeleri, zırhlı araçlar ve ABD’ye ait keşif uçaklarının kullanıldığı öğrenildi. Şami, ortak askeri tatbikatın bu bölgede ilk kez gerçekleştiğini belirtti.

ABD ordusunun Kuzeydoğu Suriye Zırhlı Birlik Komutanı ise SDG ile gerçekleştirdikleri operasyonun IŞİD mensuplarına yönelik olduğunu, tatbikatın ortak eylemler çerçevesinde yapıldığını dile getirdi.

ABD’li komutan, “Bu ilçede SDG ilk kez tatbikat yaptığımız için çok mutluyum ve bu son olmayacak. IŞİD’e karşı mücadelede müttefikimiz SDG’yi desteklemeyi sürdüreceğiz. Bugünkü tatbikat iki taraf için de çok önemliydi” dedi.

Tatbikatın yayınlandığı resmi hesaptan, “Birlikte daha güçlü olduğumuzu gösteriyoruz” ifadesine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.