Bakanlık’tan “Türkiye Ekonomi Modeli” açıklaması

0
260

Hazine ve Maliye Bakanlığı, üretim odaklı ihracatı önceleyen Türkiye Ekonomi Modeli adını verdiği modeli açıkladı. Bakan Nebati yeni modelim eşgüdümle uygulanacağını, tüm kurumların şeffaf ve öngörülebilir şekilde bu modeli destekleyecek selektif adımlar atacağını açıkladı. Modelin Türkiye için ‘hayati seviyede elzem’ olduğu belirtilen açıklamada, katma değerli üretim ile ithal girdinin önlenebileceği sektörlere, tarıma, turizme ve istihdamın artırılmasına öncelik verileceğine de dikkat çekildi.

Üretim sayesinde ithalatta azalış ya da yatay seyirle dış ticaret dengesinde belirgin pozitif seyir bekleyen hükümet, aynı anda ithalatın pahalanmasıyla birlikte birçok ara ürünün de Türkiye’de üretileceğini, ihracat ve istihdamın belirgin şekilde artacağını planlıyor. Ekonomi yönetimindeki genel kanı, bu şekilde Türkiye’nin kalıcı düşük enflasyona ulaşacağı, kısa vadede enflasyonun artabileceğini, bunun yarattığı fakirleşme hissinin ise diğer ülkelere göre daha güçlü olan bütçe ile telafi edileceği yönünde. Nitekim bugün açıklanan asgari ücrette yüzde 50 artış da bunun örneği.

Muhalefet ise ekonomi yönetiminin tercihlerinin halkı fakirliğe iteceğini ifade ederek, bir an önce bundan vazgeçilmesi ve seçime gidilmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.