Basın örgütlerinden İsrail askerleri tarafından öldürülen El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile cinayetine tepki

0
63

El Cezire televizyon kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından açılan ateş ile öldürülmesi basın örgütleri tarafından protesto edildi.

El Cezire televizyon kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Batı Şeria’nın Cenin mülteci kampında İsrail askerleri tarafından açılan ateş ile öldürülmesiyle ilgili olarak; Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, “Cinayet kasıtlı” açıklaması yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, “Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesi insanlık suçudur derken DİSK Basın-İş ise cinayetin cezasız kalmaması için ses çıkarma çağrısı yaptı.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Sekreteri Anthony Bellanger, Şirin Ebu Akile’nin İsrail askerlerince gerçek mermiyle öldürülmesinin “kasıtlı” olduğunu belirtti. Bellanger’in, IFJ’nin Twitter hesabından paylaşılan açıklamasında, “Bu korkunç cinayetin tüm detayları ortaya çıkarken, (Akile) öldürüldüğünde yanında bulunan gazetecilerin ifadeleri, bir gazetecinin daha kasıtlı ve sistematik olarak hedeflendiğine işaret ediyor” ifadesini kullandı. Basın yelekleri giyen gazetecilerin İsrailli keskin nişancılar tarafından hedef alındığı aktarılan açıklamada, “Rusya’nın Ukraynalı gazetecileri hedef alması için adalet istiyorsak, İsrail’in Filistinli gazetecileri hedef almasına ve öldürmesine bir son vermesini ve adalet talep etmeliyiz” dedi.

IFJ, Filistin Gazeteciler Sendikası (PJS) ve Filistinliler için Uluslararası Adalet Merkezi (ICJP) ile Nisan ayının başında İsrail’in Filistin’de çalışan gazetecileri sistematik olarak hedef alması ve medya çalışanlarının öldürülmesi olaylarını gerektiği gibi araştırmamasına karşı Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) resmi şikayette bulunmuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu El Cezire kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin İsrail güçleri tarafından öldürülmesinin ardından bir mesaj yayınladı. Mesajda şu ifadeler yer aldı: “Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,  El Cezire’nin kadın muhabiri Shireen Abu Akleh, İsrail güçleri tarafından açılan ateş sonucu başından ağır yaralandıktan sonra yaşamını yitirdi. Bu saldırıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2006 ve 2015’de aldığı savaş ve çatışma bölgelerinde görev yapan gazeteci ve sivillerin korunması kararı ihlal edilmiştir. Gazeteciler savaşların, ya da çatışmaların tarafı değildir. Halkların haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilere yönelik saldırıların insanlık suçu olduğunu hatırlatıyor, Shireen Abu Akleh’in ailesinin ve çalışma arkadaşlarının acısını paylaşıyor, sabır diliyoruz.”

DİSK Basın-İş ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda cinayetin cezasız kalmaması için ses çıkarma çağrısı yaptı: “El Cezire çalışanı, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile, İsrail askerleri tarafından öldürüldü. 2000-2020 yılları arasında İsrail, 46 Filistinli gazeteciyi öldürdü. Dünya basın örgütleri bir kez daha sınavda. Akile’nin katledilmesinin cezasız kalmaması ses çıkarmakla mümkün!”

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.