Ekonomik kriz protestolarının sürdüğü Sri Lanka’da halk Devlet Başkanı Rajapaksa’nın evini bastı

0
89

Sokağa çıkma yasağına rağmen ekonomik kriz protestolarının sürdüğü Sri Lanka’da halk Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın evini bastı. Rajapaksa’nın kaçtığı iddia ediliyor.

AFP’nin aktardığı habere göre, ekonomik kriz nedeniyle hayat şartlarının ağırlaştığı Sri Lanka’nın başkentinde uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen protesto gösterileri düzenleniyor.

Protestocuların evinin etrafını sarması üzerine Sri Lanka Devlet Başkanı’nın kaçtığı aktarıldı.

Başkent Kolombo’da bugün yapılması planlanan büyük protesto öncesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmi ve Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ile Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifası talebiyle Kolombo’da yapılması beklenen geniş çaplı protesto öncesinde önlemler alınmıştı.

Yerel saatle 21.00’de başlayan sokağa çıkma yasağına rağmen, siyah giyinen binlerce öğrenci, Kolombo’da Rajapaksa ve Wickremesinghe’nin istifası talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Ellerinde siyah bayrak taşıyan öğrenciler, “Yeter – şimdi gidin” yazılı pankartlar taşıdı.

20-30 Haziran’da bulundukları Kolombo’da Sri Lankalı yetkililerle görüşen Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile Sri Lanka yönetimi arasında “kurtarma paketi”ne ilişkin görüşmeler sürüyor.

Sri Lanka anayasasına göre, kendi rızasıyla istifası etmediği sürece bir devlet başkanının görevden alınması neredeyse imkansız

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekilinin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.