Fransa’da aile içi şiddette yüzde 16 oranında artış kaydedildi

0
822

Fransa İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 2019 yılına oranla aile içi şiddetin yüzde 16 oranında arttığı ortaya çıktı. Aile içi şiddet görenlerin yüzde 88’inin kadınlar olduğu belirtildi.

Polis ve jandarma teşkilatlarına yapılan şikayetlerden yola çıkılarak elde edilen veriler ile hazırlanan raporda, Fransa’da aile içi şiddetin bu yıl yüzde 16 oranında arttığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada söz konusu artışın, Eylül 2019 yılında ülke genelinde yapılan Aile İçi Şiddet Çalıştayı sayesinde mağdurların daha fazla şikayetçi olmalarından kaynaklandığı belirtildi.

Aile içi şiddete en çok maruz kalan kadınlar olurken, toplam olaylarda şiddet gören kadınların oranı yüzde 88 olarak duyuruldu. Son bir yıl içinde aile içi şiddete maruz kalan kadınların sayısı 125 bin 840 olarak açıklandı.

Polis ve jandarma kayıtlarına geçen aile içi şiddet ile ilgili şikayetlerin yüzde 3’nün tecavüz veya cinsel saldırı kapsamında yapıldığı da açıklamada yer aldı.

2019 yılında ülke genelinde 146 kadın eşleri veya eski eşleri tarafından uygulanan şiddet neticesinde hayatını kaybederken bu yıl Ekim sonu itibarıyla toplam 82 kadının aile içi şiddet yüzünden hayatını kaybettiği ifade edildi.

Fransa’da cinsiyetçiliğe karşı mücadele kapsamında iki yıl önce çıkarılan yasa sayesinde şu ana kadar bin 746 şikayetin yapıldığı İçişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Kaynak: Postafransa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.