Gazeteciler sokaktaydı: Sansür Yasası’na hayır!

0
46

Gazeteciler, basına ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine karşı Taksim’de bir araya gelerek, yeni düzenlemeyi protesto etti.

AKP ve MHP’nin oyuyla Adalet Komisyonu’ndan geçen ‘‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’’ geçtiğimiz gafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulmuştu. 

Basın örgütleri, “dezenformasyonla mücadele” adı altında basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren düzenlemeye karşı İstanbul Taksim’de bir araya geldi. Şişhane Barış Anıtı önünde buluşan gazeteciler, burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında “Özgür basın susturulamaz”, “Sansür yasasına hayır” “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. 

Basın açıklamasına katılan meslek örgütlerinden bazıları şunlar: Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-İş, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.