Haftanın Özeti

0
592

Haftalık özetimize, dünyadan emek mücadelesi alanında güzel bir gelişme ile başlıyoruz. Güney Afrika’da metal işkolunda örgütlü olan NUMSA (Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası), patronlarla yaptığı ücret görüşmelerinin çıkmaza girmesi ile birlikte süresiz şekilde iş bırakma eylemine başladı. Sendikanın toplamda 155 bin üyeye sahip olduğu ifade ediliyor. Yapılan çağrıda, üyelere çalışmaların tamamen durdurulması mesajı iletilirken, bu çağrı pek çok kentte kitlesel işçi yürüyüşleri ile karşılandı. NUMSA, “Patronlar haklı taleplerimizi yerine getirene kadar grev yapmaktan ve emeğimizi süresiz olarak durdurmaktan başka seçeneğimiz kalmadı” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, bir rapor yayımlayarak Libya’da yaşanan iç savaşta Suriyeli çocuk savaşçıların kullanıldığını belirtti. Raporu hazırlayan BM’ye bağlı Libya Veri Toplama Misyonu, 2016’dan beri ülkede yaşanan insan hakları ihlallerini araştırıyor. Yayımlanan raporda iç savaşta bulunan çocukların bölgeye taşınmasında Türkiye’nin rolünden de söz ediliyor. BBC’nin haberine göreyse Türk diplomatlar, BM’nin bu tespitlerini reddetse de, AKP’nin halk düşmanı politikaları akla getirildiğinde, ifade edilen iddiaların gerçek olma ihtimali akla daha yakın geliyor. Eğer ileri sürülenler doğru ise 15-18 yaşındaki Suriyeli çocuklar Türkiye egemenleri eliyle Libya’daki iç savaşa dahil edilmiş ve savaşmayı reddeden çocuklar ise hapse atılmış. Belirtilenlere göre birçok çocuk da iç savaşta yaralanmış.

İlk defa 3 Ekim 2021 tarihinde “sızdırılan” Pandora Papers belgeleri, Türkiye’de de gündem oldu. 117 ülkeden bu zamana kadar toplamda 600’den fazla gazetecinin incelediği 12 milyon civarında belgede AKP’lilerin de isimleri geçiyor. Belgelerde bu isimlerin “mali faaliyetleri” detaylandırılıyor. Belgelerde, Dünya Bankası’nın yayınladığı rapora göre dünyada en fazla kamu ihalesi alan üç şirketten birisi olan AKP’li Cengiz Holding’in de vergi ödememek için offshore sistemini kullanan şirketlerden olduğu ortaya çıktı. Erdoğan yardımıyla Türkiye’yi talan eden ve bu yolla servetine servet katan Mehmet Cengiz’in şirketi, vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’nı kullanıyor. Bununla birlikte 2015’te Gülen cemaatine üye olduğu gerekçesi ile tutuklanan eski AKP milletvekili İlhan İşbilen’in eşi Nebahat Evyap İşbilen de belgelerde ismi geçen kişilerden. Bu AKP’linin de vergiden kaçınmak için Mehmet Cengiz ile aynı yolu kullandığı ifade ediliyor.

Gelelim Türkiye gündemine. Boğaziçi öğrencileri, ısrarlı ve yılmaz bir şekilde direnişlerine devam ediyor. AKP’nin kayyum rektörü Naci İnci’yi protesto eden öğrencilerin gözaltına alınması sonrasında, alınan öğrencilerden 2’si tutuklandı. Öğrenciler birbiri ile dayanışma içerisinde. Tutuklanan arkadaşlarını sahiplenmek için ertesi gün yan yana gelen öğrencilere polis yeniden saldırdı. 6 öğrencinin daha gözaltına alındığı belirtildi. Boğaziçililerin gerçekleştirdiği bu kararlı direniş, AKP karşısında halka umut veriyor.

Karanlığa karşı öfke, sanatçılar ve aydınlar cephesinden de büyüyor. Yandaş Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Kelebek ödüllerine aday gösterilen Güvenç Dağüstün, Candaş Tolga Işık, Doğan Duru gibi isimlerden sonra sanatçı Ceylan Ertem de ödüllerden çekildiğini duyurdu. Ödüllerden çekilen toplumun yüz akı bu ilerici sanatçılar, yandaşların verecekleri ödüllere minnet etmeyeceklerini açıkladılar.

“Barınamıyoruz” diyerek ev kiralarını, yetersiz yurtları ve barınma koşullarını protesto eden öğrenciler, yaratıcı bir eylem biçimi ile Taksim’de taleplerini haykırdılar. Sırtlarına aldıkları battaniyeleri ile İstiklal Caddesi’nde protestolarını gerçekleştiren öğrenciler halkın ilgisini ve sempatisini çekti. Öğrenci gençliğin barınma sorununu dile getiren bu direniş sosyalist hareket açısından en anlamlı gelişmelerden biridir.

AKP’nin emekçilere saldırısı sürüyor. Haftalardır sokaklardaki geri dönüşüm emekçilerine saldıran AKP polisi, düzenlediği gece yarısı operasyonları ile yüzlerce atık kağıt işçisine saldırdı. Mülteci işçileri gözaltına alarak sınır dışı edeceğini duyurdu. Emekçiler, yaşam ve iş alanlarına karşı gerçekleştirilen bu saldırıya direnişle yanıt verdi. Gözaltılar yaşandı. Gözaltına alınan işçilerden 2’sinin tutuklandığı belirtildi. AKP devleti, emekçilere saldırsa da, emekçiler haklarını ve ekmeklerini savunmaya devam ediyor. Yapılan basın açıklamalarının kitlesel olması, işçilerin birbiri ile dayanışma göstermesi mutluluk vericidir.

Geride bıraktığımız hafta zulme karşı direnenlerin haftası oldu. Toplum artık AKP’ye karşı cesaretle direniyor. Kadınlar, gençler, işçiler, emekçiler yaratılan karanlığa karşı başkaldırıyor. Sosyalistler olarak en baş görevimiz toplumun bu direnişçi kesimleri ile yan yana gelmek, taleplerimizi ve direnişimizi ortaklaştırmaktır. Mesela Türkiye solunun, grupsal ve bireysel ayrımları aşarak, yurtsuz kalan öğrencilere alternatif bir yurt inşa edebilmek gibi toplumun öteki sorunlarına da ortak çözümler araması ve bulması, sosyalizmin bu topraklarda yeniden bir güçlü bir alternatif olabilmesinin önünü açacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.