‘‘Hassas dönem’’ nedeniyle Cumartesi Anneleri’nin basın açıklaması engellendi

0
70

Cumartesi Annelerinin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis saldırısında dövülen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın beşinci duruşması bugün İstanbul Adliyesi 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma için bir araya gelmek isteyenlere Kağıthane Kaymakamlığı’nca, ‘’Ülkenin bulunduğu hassas dönem’’ gerekçe gösterilerek yasak getirildi. Açıklama yapmak isteyen grup, polis ablukasına alınarak, açıklama engellendi.

Cumartesi Anneleri’nin hesabından paylaşılan fotoğrafa, “Duruşmamız öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde yapmak istediğimiz açıklama Kağıthane Kaymakamlığı’nın kararı gerekçe gösterilerek engelleniyor. Ne Galatasaray’da ne Çağlayan’da anayasal haklarımızı kullanmamız engellenebilir!” ifadeleri eklendi.

Açıklamaya katılan SOL Parti PM Üyesi Alper Taş, SOL Parti İstanbul il yöneticileri Yalçın Köse ve Sercan Sinecan, davanın avukatları Meriç Eyüboğlu ve Efkan Bolaç, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren’in de aralarında olduğu en az 14 kişi gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri’nden yapıalan açıklamada, “Duruşmamız öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde yapmak istediğimiz açıklama sırasında aralarında avukatlarımızın ve bugün yargılananların da olduğu en az 14 arkadaşımız gözaltına alındı. Anayasal haklarımız engellenemez! Tüm gözaltılar derhal serbest bırakılsın” dendi.

Mahkeme, polisler hakkında suç duyurusunda bulunulması talebinin reddine karar vererek davayı 3 Şubat 2023 tarihine erteledi. Cumartesi Anneleri, haklarında açılan davanın duruşması için; “Bu dava sadece Cumartesi Anneleri’nin değil bütün toplumun barışçıl toplanma hakkını hedef alan bir davadır” diyerek dün çağrı yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.