İngiltere’de demiryolu işçileri yeniden iş bıraktı

0
27

İngiltere’de Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) üyesi işçiler bugün yeniden grevde idi. Dün yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmaması üzerine, 13 şirkete bağlı 41 bin işçinin demir yolu çalışanı son otuz yılın en büyük demir yolu grevinde ücret, işten çıkarmalar ve çalışma uygulamalarında yapılacak değişiklikler için iş bıraktı.

Hafta başındaki sözleşme görüşmelerinde ücret ve koşullar konusunda anlaşma sağlanamamasının ardından işçiler 24 saatlik greve çıkmıştı. RMT sendikası ile işverenler arasında anlaşma yine sağlanamazsa işçiler cumartesi günü üçüncü kez greve çıkacak.

RMT Genel Sekreteri Mick Lynch, sendikanın Network Rail ve diğer operatörlerle anlaşmazlığı çözmek için “yapıcı bir şekilde çalıştığını” ancak “çok ciddi gündem maddelerinin” çözümsüz kaldığını söyledi. BBC’ye konuşan Lynch, zorunlu işten çıkarmaların işçilere dayatılmayacağının garanti edilmesinin sendika için kritik bir nokta olmaya devam ettiğini belirtti. Hükümeti anlaşmazlığın çözümüne yönelik ilerlemeyi engellemekle suçlayan ve müzakere masasında “sessiz bir ortak” olduğuna dikkat çeken Lynch, cumartesi günü yapılacak bir sonraki grev gününün son olmayabileceğini de belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.