İspanya Başbakanı 37 göçmenin katledildiği olayla ilgili açıklama(!) yaptı: “Toprak bütünlüğümüz saldırı altındaydı”

0
154

Geçtiğimiz gün İspanya-Fas sınırında 37 göçmen, güvenlik güçleri tarafından katledilmişti. Konuyla ilgili İspanya Başbakanı Pedro Sánchez gazetecilere demeç verdi. Sànchez, Fas güçlerinin İspanyol polisiyle işbirliği içinde gerçekleştirdiği katliamı “toprak bütünlüğüne saldırı” olarak nitelendirdi ve polisin olayı “savuşturmaya” çalıştığını söyledi.

İspanya ve Fas sınırında yer alan Melilla şehrinde yaşanan olayda 37 göçmen yaşamını yitirdi.  Sánchez, “Sınırda meydana gelen her şeyin eğer bir sorumlusu varsa o da insan ticareti yapan mafyalardır” dedi ve “güvenlik güçlerinin olağanüstü ve mükemmel iş çıkardığı ve sorunu çok iyi sonuç elde ederek çözdüğü” öne sürdü.

İspanya Mülteciler Komisyonu, Sudan’daki silahlı çatışmalardan kaçan sığınmacıların sınırı geçmeye çalışanlar arasında olduğunu ve “göç ve sınırları kontrol etmek için ayrım gözetmeksizin şiddet kullanımının” uluslararası koruma statüsünde değerlendirmeleri gereken kişilerin de İspanya topraklarına ulaşmasını engellediğini söyledi. Dün çoğunluğunun Sahra Altı Afrika bölgesinden geldiği belirtilen yaklaşık 2 bin göçmen, sınırdaki bariyerlerden atlayarak, İspanya topraklarına geçmeye çalışmış, ardından da Fas ve İspanya güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı.

İspanyol yetkililer, 49 Sivil Muhafızlar memurunun hafif şekilde yaralandığını, Fas ise 140 kolluk gücü mensubunun yaralandığını söyledi. Toplamda 133 kişi sınırı geçmeyi başardı.

Kaynak: Sol Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.