İstanbul’da ev kiralamada “açık arttırma” yöntemi başladı

0
202

Artan konut fiyatları ve kiraları sonrası ortaya çıkan konut sıkıntısı, İstanbul’da aşırı talep gören bölgelerde ev kiralamada açık artırma yönteminin uygulanmasına neden oldu.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre;Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, son dönemde gayrimenkul sektöründe yaşanan sıkıntıların üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirlerde ev arayışıyla arttığına da dikkat çekti.

Açık arttırma yöntemine ilişkin konuşan Özcan şunları söyledi: “Eldeki konutu en iyi rakama vermek önemli olduğu için talep ileten kişiler listeye alınıyor. Daha sonra örneğin başlangıç fiyatı 3 bin TL ise kişiler sırasıyla aranıp 3 bin 200 TL teklif alınınca bir sonraki kiracı adayı aranıp, ‘Siz ne kadar veriyorsunuz?’ denilip 4 bin TL’ye kadar çıkarmak için açık artırma usulü yöntem kullanılıyor.”

Ayrıca ev sahiplerinin üniversite öğrencilerine yönelik “çözümler” de geliştirdiğini söyleyen Özcan, bunlardan birinin de yurtdışında da yaygın olan oda kiralama sistemi olduğunu belirtti. Özcan konuyla ilgili, “Daire sahipleri bir daireyi bir iki öğrenciye kiralamak yerine her bir öğrenciye ayrı oda kiralama gibi yeni formüller geliştiriliyor. Salonların da bölündüğü bu modelde bir daireyi 2 bin 500 TL – 3 bin TL’den bir kişiye kiralamıyor. Onun yerine öğrenci başına 1500-2 bin TL kira istenerek, bir daireden 5 bin liraya kadar gelir elde edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.