Kâbe fotoğrafı bahanesiyle tutuklanan Boğaziçili 2 öğrenci tahliye edildi

0
387

Boğaziçi Üniversitesi direnişi sırasında üniversitede yapılan sergide “Kabe fotoğrafının yere serilmesi“ iddiasıyla ikisi tutuklu yedi öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Duruşmaya 47 gündür Metris Hapishanesi’nde tutuklu bulunan öğrenciler Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş de katıldı. Savunmalarında, yaptıklarının suç değil sanat olduğunu belirten öğrenciler, kendilerinin daha tutuklanmadan TRT’de tutuklandıklarına ilişkin haber yapıldığını hatırlatarak yandaş medyanın, yargı ve polisle iç içe çalıştığını ifade etti.

Savunmalar sonrası iki öğrenci hakkında savcının tutukluluk hallerinin devamı talebine rağmen tahliye kararı verildi. Duruşma öncesi adliye önünde toplanan öğrenciler ve akademisyenler tutuklu öğrenciler Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş’in tahliyesini alkış ve sloganlarla karşıladı. Ayrıca direniş sırasında ev hapsi ile cezalandırılan öğrenciler de kararı tanımayarak tutuklu arkadaşlarına destek olmak için adliye önündeydi.

Bir sonraki duruşma, 5 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

Boğaziçi Dayanışması’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Doğu ve Selo’yu da aldık, tutsak 6 arkadaşımız kaldı. Tüm Boğaziçi direnişçileri özgür kalana, üniversitelerimiz özgürleşene dek alanlardayız, meydanlardayız. Kayyumlar Gidecek, Biz Kalacağız!” denilerek, kararlılık vurgusu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.