Kılıçdaroğlu Merkez Bankası’nı ziyaret etti: ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusu gündeme geldi

0
160

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Merkez Bankası’nı ziyaret ederek Şahap Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede “128 milyar dolar nerede?” sorusunun da gündeme geldiği ifade ediliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Merkez Bankası’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Merkez Bankası’nda yaklaşık 1,5 saat görüştü. Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Burası bağımsız bir kurum. Fiyat istikrarından sorumlu olan bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil dünya finans piyasaları için de son derece önemli. Sıcak siyasetin Merkez Bankası’na müdahale etmesini asla istemedik ve istemiyoruz da. Bu düşüncemizi de Sayın Başkana ifade ettik. Ayrıca Merkez Bankası’nın yetkilerinin kararnamelerle alınıp başka kurumlara verilmesinin de doğru olmadığını, özellikle Fiyat İstikrar Komitesine vurgu yaparak da ifade ettik” dedi.

T24 yazarlarından Eray Görgülü, Kılıçdaroğlu’nun Merkez Bankası ziyaretini kaleme aldı. Görgülü yazısında, “Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede fiyat istikrarsızlığı, Merkez Bankası’ndaki görevden almalar ve 128 milyar dolarlık rezervin erimesi gibi konular gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, görüşmede kurdaki istikrarsızlığın ana sebebinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işlememesinden kaynaklandığını belirtti.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.