Kolombiya’da hükümet ile ELN örgütü arasında barış müzakereleri başladı

0
112

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) heyetleri Küba’nın başkenti Havana’da barış görüşmelerine başladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, yakın zamanda yapılan devlet başkanlığı seçimi öncesi “kırsal alanlarda şiddeti azaltmak ve kalıcı barış getirmek hedefiyle ülkedeki silahlı gruplarla barış görüşmeleri başlatmak” vaadinde bulunmuştu.

Associated Press’in (AP) haberine göre, üç yıl önce askıya alınan barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Havana’ya giden heyetin “siyasi adımlar atılması” hedefi olduğu aktarıldı. Kolombiya Adalet ve Barış Komisyonu’ndan Danilo Rueda, hükümetin ELN ile barış görüşmelerinde Küba’da sürgünde yaşayan ELN müzakerecilerinin tutuklama emirlerinin kaldırılmasının da gündemde olduğunu belirtti. Rueda, “ELN’in Kolombiya hükümetiyle aynı barış arzusuna sahip olduğuna inanıyoruz. Ve umarız, bu silahlı çatışmaya barışçıl bir çözüm arayan farklı bölgelerdeki birçok sesi dinliyorlardır” dedi. 

Kolombiya’da önceki hükümet döneminde yapılan barış görüşmeleri, Bogota’da bir polis akademisine düzenlenen bombalı saldırının ardından 2019 yılında sona ermişti. Görüşmelerin yapıldığı Küba’da bulunan ELN müzakerecileri için tutuklama emri çıkarılmıştı.
Küba yönetimi ise Kolombiya hükümetinin iade taleplerini reddetmişti. ABD ise aynı süreçte Küba’yı “terörizmin devlet sponsorları “listesine eklemişti. 1964 yılında kurulan ELN’nin 2 bin 500 savaşçısı olduğu tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.