Luhansk ve Donetsk’te Rusya’ya katılım referandumu

0
78

Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun kontrolündeki Herson bölgesi Rusya’ya katılmak için referanduma gidiyor.

23-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararı alınan referanduma ilişkin açıklama yapan Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) Parlamentosu Başkanı Denis Miroşniçenkko, cumhuriyetin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin referandumun mutlaka düzenleneceğini kaydetti. LHC Halk Konseyi referandum kararını oybirliği ile kabul ederken LHC lideri Leonid Paseçnik yasayı onayladı. Aynı dakikalarda Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) parlamentosu da olağanüstü toplanarak referandum kararı aldı.

Herson’daki askeri-sivil idarenin başkanı Vladimir Saldo, bölge halkına Rusya’ya bağlanmak isteyip istemedikleri sorusunun sorulacağı referandumun DHC ve LHC’deki referandumlar ile aynı günlerde düzenlenmesine ilişkin kararı imzaladı.

DHC lideri Denis Puşilin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den referandumdan ‘evet’ kararı çıkması halinde DHC’nin Rusya’ya katılımıyla ilgili konuyu en kısa sürede değerlendirmesini rica etti. Sputnik’teki habere göre Telegram hesabından Putin’e hitaben bir mesaj paylaşan Puşilin, bu olayın tarihi adaletin sağlanması olacağını ve milyonlarca Rus’un bunu sabırsızlıkla beklediğini ileri sürdü. Puşilin, “Çok acılar çeken Donbass halkı, her zaman kendi anavatanları olarak gördükleri büyük ülkenin parçası olmayı hak etti” ifadelerini kullandı.

Rus ordusunun bir bölümünü kontrol ettiği Zaporojye Bölgesi’ndeki askeri-sivil idarenin konsey üyesi Vladimir Rogov da bölgenin bu kısmında referandum yapılacağını ve ardından geri kalan toprakları adım adım alacaklarını söyledi.

Referandum yapılacak bölümde çevrimiçi oy kullanma olasılığını değerlendireceklerini kaydeden Rogov, Zaporojye kentindeyse çevrimiçi yöntemle dahi referandum düzenlenemeyeceğini, zira oylamaya katılanların ölümcül tehlikeyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Kararı tanıyacaklarını açıklayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donbass, Herson ve Zaporojye’de Rusya’ya bağlanmak için düzenlenecek referandumlara ilişkin, “Donbass halkları kendi kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar” dedi. Lavrov, “Özel askeri operasyonun en başından beri ve hatta ondan önceki dönemde de biz, ilgili bölgelerin halklarının kendi kaderleri konusunda kendilerinin karar vermesi gerektiğini söylüyorduk” dedi. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, parlamento genel toplantısında yaptığı konuşmada Donbass bölge halklarının referandumlarda oylarını Rusya’ya katılmaktan yana kullanması halinde Moskova’nın bu kararı destekleyeceğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya’ya katılmak için referanduma gitme kararına tepki göstererek, “Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek” uyarısında bulundu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da planlanan referandumların uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’da yapacağı herhangi bir referandumu tanımayacaklarını ifade eden Sullivan, “Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için sözde bir referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine aykırıdır, uluslararası sistemi ve Birleşmiş Milletler şartını zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, eğer bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir zaman Rusya’nın iddialarını kabul etmeyecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.