Mehmet Cengiz milyarlarca liralık ihalelerle zengin edilmiş: 34 ihaleden yalnızca 2’si açık şekilde yapılmış

0
60

AKP patronu Mehmet Cengiz’e 11 yılda 34 işin ihale edildiği, bu ihalelerle kamudan 19.7 milyar lira aldığı, 34 ihaledense 32’sinin kapalı şekilde yapıldığı ortaya çıktı. AKP, Cengiz’in servetine servet katmış.

CHP Milletvekili Murat Emir, Cengiz İnşaat’ın kamudan aldığı ihalelerin detaylarını açıkladı.

Dev kamu ihaleleri ve çevre katliamına yol açan projeleri ile tartışılan Cengiz İnşaat’ın aldığı ihalelerin detaylarını kamuoyu ile paylaşan CHP’li Emir, şirketin 11 yılda kamudan 34 büyük ihale aldığını bu ihalelerin büyük bölümünün “pazarlık” yöntemi ile gerçekleştirildiğini vurguladı.

Emir’in açıkladığı veriye göre, Cengiz İnşaat’ın tek başına ya da iş ortaklığı ile üstlendiği 19.7 milyar TL maliyetli 34 kamu ihalesinden 16’sı pazarlık yöntemi ile gerçekleştirildi.

Pazarlık yöntemi ile gerçekleştirilen ihalelerin toplam sözleşme bedeli ise 7.7 milyar TL oldu.

İhaleler kapalı şekilde yapılmış

Emir, Cengiz’in aldığı 16 ihalenin ise “Belli istekliler arasında” yöntemiyle gerçekleştirildiğini kaydetti. Belli istekliler arasında gerçekleştirilen ihalelerin maliyetinin ise 11.3 milyar TL olduğu bildirildi.

Verilere göre, Cengiz’in yüklenicisi ya da yüklenicileri arasında olduğu 34 ihaleden yalnızca ikisinde açık ihale yöntemi kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.