Odak: Suriye Kazanırsa Erdoğan Kaybeder

0
1566

Devlet Bahçeli İdlib’de 33 askerin ölümü üzerine hasta yatağından yaptığı açıklamada, “İdlib’de zalime karşı mazlumun safındayız. İdlib’de caniye karşı cesaretin tarafındayız. Türk vatanını müdafaa azmiyle, milli güvenliği muhafaza amacıyla İdlib’deyiz. Mücadelemiz gittiği yere kadar taşınmalı; İdlib, İblis’in tasallutundan kurtarılmalı, huzur hakim olmalıdır” dedi. Bahçeli’nin zalim, cani ve iblis diye kast ettiği, kendi vatanını savunan Suriye güçleri ve Esad’dır. Mazlum ve cesaret sıfatlarıyla tanımlayıp yanında yer aldığı ise, İdlib’i elinde tutan ve en son adı HTŞ olan El Kaide’dir. İdilib’in ÖSO ve El Kaide ile birlikte işgal altında tutulması İdlib’de huzurun, Türkiye’de de vatanın ve milli güvenliğin savunulması olarak tarif edilmektedir.

On binin üzerinde asker Suriye topraklarına yığılmış bulunuyor. ABD yüzlerce araçlık konvoy göndererek Erdoğan’a yardıma gelirken NATO’yu da Erdoğan’ın yanında saf tutmaya çağırıyor. NATO adına yapılan açıklama Erdoğan’a askeri ve hava savunması desteği verileceğini ima ediyor. NATO açıklaması Erdoğan’ın Suriye’ye yığılan askerlere hava desteği sağlanacağı beyanı ile örtüşüyor. Belki de Erdoğan Türkiye’nin uçaklarını harekete geçirerek sınırı aşmayı da ima etmektedir. İsrail’in bu savaşta Erdoğan’ı desteklediği biliniyor. AB ülkeleri genelde başından beri Erdoğan’ın yanında yer aldılar ama Erdoğan bir süredir Rusya ile yakınlaşmakta olan Almanya’yı ve tereddütlü AB ülkelerini, Rusya ile birlikte davranmaktan alıkoymak için mülteci göçünü serbest bıraktığını açıklıyor. Özellikle Almanya, Avrupa’ya yeni bir mülteci akınından korkuyor. Suriye’de Esad rejimi yanında yer alan Rusya’nın, Esad’ı söylemde açıktan desteklemek yerine hakem görünme tutumuyla Erdoğan ile pazarlık etmek istediği gözleniyor.

İYİP Başkanı Meral Akşener Erdoğan’ı destekleme yanlısı açıklamalar yapıyor. CHP’nin Suriye’de savaşa karşı olduğu biliniyor ancak CHP kapatılma korkusu nedeniyle sözünü söyleyemiyor. Suriye’deki sorunun çözümünde Suriye hükümetiyle temas kurulmasını savunan CHP ve çözüm için Suriye’deki Kürt hareketiyle temas kurulmasını tavsiye eden HDP İdlib’i görüşmek için Meclis’i toplantıya çağırıyor.

Türkiye tek kişi egemenliği altındaki bir ülkedir. Devletin bütün gücünün tek elde toplanmış olması gelişmeleri öngörmek açısından çok önemli bir gerçekliktir. Erdoğan 2019 Aralık ayında yaptığı bir açıklamada, “İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım dörtlü zirve yaptık” diyerek bu gerçeği ifade etmişti. Devlet, Erdoğan iken Bahçeli dahil olmak üzere diğerileri ise sadece görevlidirler. Erdoğan milyonlarca Suriyeli mülteciyi Türkiye’ye insancıl amaçlarla almadı, onları Türkiye’de insancıl amaçlarla da tutmuyor. Amacı Türkiye’de kurduğu yeni devlete içeride ve dışarıda payandalar yaratmaktır. “Biz Suriye’de olmazsak Suriye’den gelip bizi işgal edecekler” yolundaki iddia Erdoğan’ın kendi iktidarının bekası endişesini ifade ediyor. Ölen ve ölecek askerler arasında Erdoğan’ın oğulları ve kızları olmayacağı için asker ölümleri Erdoğan yanlısı kamuoyu oluşturmak için pratik yol görünmektedir. İşgalci güçlere karşı vatanlarını savunan Esad önderliğindeki Suriye yurtseverleri kazanırsa Erdoğan kaybedecektir. Erdoğan er geç mutlaka kaybedecektir. Ancak halk güçleri örgütlenemezse Erdoğan’la birlikte kaybedenler safına katılacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.