Öğrencilerden grevdeki OMÜ işçilerine destek

0
59

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işçilerinin kampüste yer alan Yaşam Merkezi’ne yürümesi ise polis tarafından engellendi. Işçilerin grev kararına destek veren Öğrenci Gençlik Sendikası üyesi öğrenciler, kampüs içerisinde basın açıklaması yaptı. 

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi üyelerinin aldıkları grev kararına destek veren OMÜ Öğrenci Gençlik Sendikası adına konuşan Mete Berk Aydemir, şunları söyledi. “2,5 aydır süren, emekçi OMÜ ve OMKAN işçilerinin yüzde 5’lik zam miktarına karşı yapılan bu haklı grevde bizler, Öğrenci Sendikası olarak işçilerle birlikte direneceğiz. Bu dayatmalara karşı sonuna kadar emekçilerle birlikte dayanışma ile sesimizi duyuruyoruz. Öğrenciler olarak, üniversite işçilerinin 45 saatlik çalışma mesaisine karşılık verilen yüzde 5 sefalet zammına karşı çıkacağız. Sorunlarımız ortak, geçinemiyoruz. İşçilere verilen harçlık niteliğindeki bu zam miktarı, hayat pahalılığına karşı yetmiyor. Ev kiraları, elektrik, su ve doğal gaz faturaları, ulaşım ve beslenme ücretleri bu kadar artmışken biz öğrencilere de reva görülen destek yetersiz. 850 liralık KYK burs/kredisi ile aç kalıyoruz.

“HEM İŞÇİYİ HEM ÖĞRENCİYİ AÇ BIRAKIYORLAR”

Eylül ayı itibarı ile OMÜ yemekhanelerine gelen yüzde 100’lük zam ile birlikte 3 liradan 6 liraya yükselen yemek ücretleri, diğer yıllara oranla iki kat daha fazla yükselen harç ödemelerine rağmen işçilere yapılan zam yüzde 5. Yönetimin verdiği kararlar hem işçiyi hem de öğrenciyi aç bırakıyor. Bu kararlarla birlikte öğrencilere, öğrenci değil müşteri gözüyle bakılmakta. İşçilerin ise emekleri karşılığını bulmamaktadır. Fakülte içerisinde ulaşımın ücretlendirilmesi gibi yönetimin aldığı birçok kararlar da bu kanıyı güçlendirmekte. Hem OMÜ yönetimi hem mevcut hükümet gerek öğrencilerine gerek işçilerine haksızlık ediyor.

OMÜ İŞÇİLERİNİN GREVİNİ DESTEKLİYORUZ”

Yurtlarda yer bulmakta yaşanan sıkıntılar, yer bulunsa dahi karşılaşılan rezillikler, bu haksızlıkların bazıları. İnsancıl koşullarda iki hatta tek kişinin ancak sığabileceği odaların 4 veya daha fazla kişiyi barındıracak şekilde tasarlanması, banyoların akıtması, sabit yemek menüsündeki yiyeceklerin yetersizliği ve birçok rezalet daha biz öğrencileri, sıra arkadaşımız olan Enes Kara’nın girdiği o üzücü yola sürüklüyor. Buna sessiz kalmayacağız. Biz, öğrenci sendikası bütün bu sorunlara ve hatta burada sayamadığımız birçoklarına karşı OMÜ ve OMKAN işçilerinin grevlerinde yanındayız. Biliyoruz ki bu karanlıktan kurtuluşumuz ya hep beraber ya hiçbirimiz doğrultusunda olacak. Rektörlükten istediğimiz cevabı almadıkça durmayacağız ve biliyoruz ki direne direne kazanacağız.”

POLİS OMÜ İŞÇİLERİNİN YÜRÜMESİNE İZİN VERMEDİ

Aynı saatlerde OMÜ işçilerinin kampüste yer alan Yaşam Merkezi’ne yürümesi ise polis tarafından engellendi.

Yolu bir süre trafiğe kapatan işçiler adına açıklama yapan Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi Genel Sekreteri Buket Özden, şöyle konuştu: “Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile sendikamız Tez-Koop-İş arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 23 Haziran 2022 tarihinde başlamıştır. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü adına, bağlı olduğu işveren sendikası Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) yürütmektedir. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen hâlâ anlaşma sağlanamamıştır. Toplu sözleşme sürecinin başından beri sendikamız, uzlaşma zemininden vazgeçmemiş, sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için gerekli adımları atmıştır. Ancak sendikamızın bu süreçte göstermiş olduğu tüm çabalar karşılıksız kalmış, toplu sözleşme görüşmelerinde yasal süre içerisinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle Genel Merkez Yönetim Kurulu’muz tarafından 11 Kasım 2022 tarihinde grev kararı alınmıştır. Konuyla ilgili yasal tebligatlar dün itibariyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve işveren sendikasına yapılmış, grev kararları tüm iş yerlerine asılmıştır.” (ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.