Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Washington ikili ilişkileri provoke ediyor”

0
362

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-ABD ilişkilerinin ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, Washington’un son yıllarda ikili ilişkilere yönelik olarak izlediği politikayı eşleştirerek, ABD’nin son yıllarda ikili ilişkileri benzeri görülmemiş şekilde provoke ettiğini belirtti.

Lavrov, “İkili ilişkiler tehlikeli bir cepheleşme çizgisine geldi. Bunun yanında Rusya, ABD’nin müttefiklerini yanına çekerek uyguladığı sistematik baskıya maruz kalıyor. Washington’un uluslararası hukuku ihlal eden bu çizgisine, Rusya’nın meşru çıkarlarının gözetilmesi kapsamında gelecekte de kararlılıkla karşı koyulacak” dedi.

Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 16 Haziran’da Cenevre’de yaptığı zirvenin çeşitli alanlarda diyalog için belirli fırsatlar sunduğunu kaydederek; bu alanların stratejik istikrar, siber güvenlik, iklim gündemi, Arktika, bölgesel çatışmaların çözümüne katkı olduğunu belirtti.

Lavrov, bu alanlardaki işbirliğinin yalnızca karşılıklı saygı, eşitlilik ve içişlerine müdahalede bulunmama ilkelerine uyulması koşuluyla başarılı olabileceğinin altını çizdi.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.