‘Sansür” yasasına tepki gösteren basın meslek örgütleri Ankara’da da eylem yaptı

0
39

AKP ve MHP tarafından Meclis’e sunulan ve Genel Kurul gündemine alınması beklenen ”sansür” yasası teklifi, Basın meslek örgütlerince protesto edildi.

Gazeteciler Ulus’ta (Ankara) sansür yasasının geri çekilmesini talep etti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından yapılan açıklamada, “Seçimlere bir yıl kala bu yasanını getirilmesi manidardır. Hapis cezaları, toplumu yıldırmak için getirilmiştir. Bu nasıl uygulanacaktır? Kime uygulanacaktır? Ve yine bu uygulama Yargıtay üyesinin TBMM’de söylediği gibi yargıda pek çok karmaşaya ve soruna yol açacaktır. Karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecektir? Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır” ifadelerine yer verildi.

Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, DİSK Basın İş ile Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu’nun desteklediği eylemde, çok sayıda siyasi parti ve meslek birliği temsilcisi de yer aldı. Gazeteciler ve eylemi destekleyenler, “Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır, basın hürdür, sansür edilemez” yazılı pankart ile sansüre karşı çok sayıda döviz taşıdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.