Sri Lanka’daki eylemlerin önderlerinden Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Joseph Stalin’in tutuklanmasına tepkiler büyüyor

0
1000

Sri Lanka’da Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan eylemlerin önderlerinden Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Joseph Stalin’in geçtiğimiz çarşamba günü gözaltına alınması sonrasında yasadışı bir şekilde tutuklanmasına ilişkin tepkiler büyüyor.

Stalin’in çarşamba günü başkent Colombo’da gözaltına alındığı ifade edilmiş, gözaltı sonrasında ise yasadışı bir şekilde tutuklandığı aktarılmıştı.

Stalin, şimdiye kadar tutuklananlar arasında en önde gelen isimler arasında yer almıştı. Joseph Stalin’in tutuklanmasına gerekçe olaraksa, 28 Mayıs’ta düzenlenen protesto gösterisine katılması öne sürülmüştü. Savcılık tarafından Stalin’in tutukluluk süresinin 12 Ağustos’a uzatıldığı ifade edildi.

Stalin polis tarafından gözaltına alınıp araca bindirilirken, “Protesto hakkı demokratik bir haktır. Ne suç işledim? Kamu parasını mı çaldım yoksa insan mı öldürdüm? Ne suç işledim?” ifadelerini kullanmıştı.

Stalin’in tutuklanmasını kınayanlar arasında Birleşmiş Milletler insan hakları savunucuları özel raportörü Mary Lawlor bulunuyor. Lawlor sendikacının tutuklanmasını “rahatsız edici” olarak nitelendirirken “Joseph gibi insan hakları savunucularının çalışmaları son haftalarda hiç olmadığı kadar önemli hale geldi ve cezalandırılması değil desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Stalin’in serbest bırakılması için eylemler yapılıyor.

Sendika lideri Joseph Stalin’İn tutuklanması, ülkedeki insanlar tarafından protesto ediliyor. Jaffna ve Batticaloa’da, Seylan Öğretmenler Birliği Genel Sekreteri Joseph Stalin’in ve diğer protestocuların serbest bırakılmasını talep eden gösteriler düzenlendi.

Jaffna’daki protestocular tutuklamaları kınayan ve tüm tutsakların serbest bırakılmasını talep eden pankartlar açıldı. Eyleme milletvekilleri, Seylan Öğretmenler Birliği ve Jaffna Üniversitesi’nden temsilciler de katıldı.

Batticaloa’da ise Stalin’in serbest bırakılması çağrısında bulunan ve hükümetin baskılarını kınayan bir başka miting düzenlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.