Standard Profil’de çalışan işçiler: “Taleplerimiz karşılanana kadar eyleme devam edeceğiz”

0
844

Petrol-İş’in örgütlü olduğu ve taşeron işçilerle beraber 1000 işçinin çalıştığı Düzce Standart Profil’de ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle işçiler tüm vardiyalarda iş durdurdu.

İşçiler, ücretlere ara zam taleplerinin şirket yönetimi tarafından kabul edilmemesi sonrasında iş bıraktılar. Tüm vardiyalarda iş durduran işçiler, “Yıllık izinleri düzenli kullanamıyoruz. İşyerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmamakta, ağır ve tehlikeli işlerde düşük ücretle çalıştırılıyoruz, insanca çalışma koşulları ve ücret artışı talep ediyoruz” dedi.

Talepleri karşısında muhatap bulamadıklarını dile getiren işçiler, “Taleplerimiz karşılanana kadar fabrikaya kapanma eylemine geçiyoruz” dedi. İşçiler fabrika bahçesinde bekleyişe geçti.

Günün ilerleyen saatlerinde şirket yönetimiyle yapılan görüşmede işçilere, esas yetkilinin yurt dışında olduğu ve taleplerinin pazartesi sonuçlandırılacağı belirtilirken işçiler ise direnişe devam kararı aldı. İşçiler yaptıkları eylemde sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Standard işçisi köle değildir”, “Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa” sloganlarını attı.

Direnen işçilere Düzce’de sendikalaşma mücadelesi veren Birleşik Metal-İş üyesi Mas-Daf işçileri de destek verdi.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.