Tahıl ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınmasına olanak sağlayan “Tahıl Anlaşması”, İstanbul’da imzalandı

0
82

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından Ukrayna ve Rusya, tahıl ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınmasına olanak sağlayan anlaşmaya imza attı. Dolmabahçe Sarayı’ndaki törende BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti, “Bu anlaşma sizin ısrarlı çabalarınız sayesinde oldu” dedi.

Konuyla ilgili Erdoğan şunları söyledi: “Tüm dünyayı uzun süredir meşgul eden küresel gıda krizinde tüm tarafları mutlu edecek bir çözüme olanak sağlamanın mutluluğu içindeyiz.

Milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına katkı sağlayacağız.

Karadeniz’den dünyanın pek çok ülkesine bir nefes borusu açmış olacağız.

Bu planın icrası ve denetimi İstanbul’da kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından yapılacak.”

Rusya ve Ukrayna, birbirleriyle bir anlaşmaya imza atmazken, bunun yerine iki ayrı belge imzalandı.

Anlaşma ilk etapta 120 gün boyunca uygulanacak, sonra yenilenecek. 

BM ile Rusya da ayrı protokol imzalayacak.

Anlaşmaya göre gıda koridorunun oluşturulmasıyla birlikte Ukrayna, tamamen kendi denetiminde olan Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından ihracata başlayabilecek. Gıda yüklü kargo gemiler, kılavuz gemiler aracılığıyla mayınlı limanlardan Karadeniz’e ulaşacak ve önceden belirlenen rotalardan dünya pazarlarına taşınacak.  Ayrıca anlaşma, sevkiyatın güvenliği ve işlerliğinin İstanbul’da oluşturulacak bir koordinasyon merkezi tarafından gözlenmesini de içeriyor. 

Guda koridorunu kullanan gemilerin kargolarının Türkiye tarafından oluşturulacak noktalarda Rusya’nın da katılımıyla denetlenmesini içeriyor.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.