Taksim’deki bombalı saldırı kapsamında tutuklanan Ahmad Haj Hasan’ın ağabeyisinin ÖSO’de savaşırken öldüğü ortaya çıktı

0
89

İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen bombalı saldırıda tutuklananların ifadeleri ortaya çıkmaya başladı. Saldırıyla ilgili Ahmad Haj Hasan, Yasir Al Korali, Fatma Berkel, Ferhat Habeş, Hüseyin Güneş, Rama Eltaha ve Ahmed Elşeybun tutuklanmıştı.

Sözcü gazetesinden Fırat Fıstık’ın haberine göre, ifadelerde bombayı bırakan Ahlam Albashir’in Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Ferhat Habeş ve Fatma Berkel’in evine yerleştiği; daha sonra Ferhat Habeş’e ait tekstil atölyesinde kaldığı belirtildi. Albashir daha sonra da kısa süreliğine Ahmad Haj Hasan’ın ve Rama Eltaha’nın evinde kaldı.

Ahmad Haj Hasan’ın savunmasında ise bir ayrıntı dikkat çekti. Hasan savunmasında PKK üyesi olmadığını, ağabeyinin ÖSO’da savaşırken hayatını kaybettiğini özellikle belirtti. Ahmad Haj Hasan savunmasında, “Ben asla PKK’yı tutmuyorum. Benim ağabeyim Özgür Suriye Ordusu’nda şehit edilmiştir. Benim bu olayla bir ilgim yoktur. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Diğer yandan Yasir El Korali ise Albashir’i patlamanın gerçekleştiği gün de dahil olmak üzere üç kez Taksim’e götüren kişi olduğu ortaya çıktı. Korali kendisinin korsan taksici olduğunu söyledi ve “Türkiye’de 7 yıldır yaşamaktayım. Çocuklarım Türkiye’de doğdu. Eğer bilseydim bu kadın bunları yapacaktı, bu kadını arabama alıp onu götürmezdim” diye konuştu. Korali’nin kullandığı araçta bomba kalıntıları tespit edildi.

Albashir ile Bilal Hassan’ın Suriye’den Türkiye’ye geldikten sonra Esenler’deki tekstil atölyesine taşınarak bir süre burada barındıkları, Bilal’in atölyede çalışan Ahmet Haj Hasan ile, Ahlam Albashir’in ise Ahmet Haj Hasan’ın gayri resmi eşi olan Rama Altaha ile ilişki kurduğu belirtildi. Rama Altaha ve Ahmet Haj Hasan’ın evinde kalmaları da bu irtibattan sonra gerçekleşti. Ahlam Albashir ve Bilal Hassan atölyede kaldıkları sürede Rama’nın oğlu Ahmet Elşeybun ile Taksim’e ilk kez birlikte gittiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.