Yargıtay, cinsel istismarı “babacan” bularak verilen kararı bozdu!

0
635

Bursa’da bir kamu kurumunun müdürü, odasına çağırdığı kadın memura “Maşallah, çok güzelsin, fıstık gibisin” diyerek cinsel saldırıda bulundu. Yargıtay, müdürün kadın memura eliyle yaptığı tacizi “babacan tavır” olarak değerlendirdi ve cinsel saldırı kararını bozdu.

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “basit cinsel saldırı” davasında kurum müdürü cezaya çarptırıldı. Sanık müdür, kararı temyiz etti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, elle yapılan cinsel saldırıyı; müdürün ‘babacan tavırla’ hareket edip etmediğinin yeterince araştırılmadığını iddia ederek şu kararda şu ifadeleri kullandı: 

“Olayın intikal şekli ve zamanı, tarafsız tanık K3’nin iş yerinde gördüğü sanığın babacan bir tavırla hareket ettiğine dair ifadesi ortadadır. Diğer tanık beyanları, CD içeriği ile tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın aynı yerde birlikte çalıştığı mağdurenin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı ve mevcut haliyle cezalandırılmasına yeter başkaca delil bulunmadığı anlaşıldığından, müsnet suçtan beraatı yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır. Sanık avukatının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına oy çokluğu ile karar verildi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.