Erdoğan “Marka” Dedi, Oysa İmam Hatipler Başarı Oranı Sıralamasında Listeye Dahi Giremiyor

0
2190

AKP iktidarı boyunca hızla artan İmam Hatipler, öğrencilere adeta bir zorunluluk olarak dayatılsa da, araştırmalar İmam Hatipler’deki başarı oranının oldukça düşük olduğunu gösteriyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 LGS için belirlediği 1367 okul arasında 298 imam hatip lisesi, 222 Anadolu lisesi bulunuyor. 61 ilde sınavla öğrenci alacak imam hatip sayısı, Anadolu lisesinden fazla. 

Öğrenciler birçok ilde sınavdan aldıkları puanla sadece imam hatip ve meslek liseleri arasından tercih yapmak zorunda bırakıldı.

İmam hatiplere uygulanan katsayı uygulamasının kaldırılmış olmasına, fen liselerine 109.6 milyon lira, imam hatip liselerine 1.7 milyar lira bütçe ayrılmasına rağmen İmam hatiplerdeki başarı oranı bir türlü yükselmedi.

Bunca yatırım ve ayrıcalığa rağmen geçtiğimiz yıl 5 İmam Hatipliden yalnızca bir tanesi üniversiteye yerleşebildi.

Ortaya çıkan bu tabloya rağmen İmam Hatiplerin bir “marka” olduğunu iddia eden Erdoğan, İmam Hatiplere bir saldırı olduğunu, bu saldırıları düzenleyenlerin de milletin köklerini kurutmayı amaçladığını söyledi.

İmam Hatipliler Derneği Genel Kurulu’nda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İmam hatiplere saldıranlar milletimizin köklerini kurutmak istiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kastederek, “İmam hatip liselerinde hangi derslerin okutulduğunu dahi bilmiyor. Saf saf duruyor.” diyen Erdoğan’ın konuşmasından bazı bölümler şu şekilde:

“O zaman ki öğretmenlerimiz hep cenaze mi yıkayacaksınız, ne olacaksınız’ derdi. Evde anne ve babanızla bunun kavgasını verin gibi aba altından sopa gösterirlerdi. Tek tipçi dayatmalarına rağmen imamhatipler milletimizin öz değerlerine uygun insanlar yetiştirmek için öne çıkmıştır.

“Ortaya bir imam hatip markası çıkmıştır. Liseler arasında bir ayrım yapmak için söylemiyorum bunu. Nasıl Galatasaray Lisesi’nden mezun olan birinin Galatasaray’ı bir marka olarak ortaya koymak istiyorsa ben de bir imam hatipli olarak bunu ortaya koymaya çalışıyorum. Bulunduğum makam da böyle bir ayrım yapmaya teşvik edemez. Benim için hepsi benim evladımdır. İmam hatip markası ailelerden başlayıp ders aralarına, yatılı kısımlarına kadar hayatın her alanında çalışan dava adamlarının eseridir.

“Ana muhalefetin başındaki zat, nasıl olduysa bizim külliyeye bir geliverdi. İmam hatip liselerinde hangi derslerin okutulduğunu dahi bilmiyor. Sen bilir misin imam hatiplerde matematik, fen okutuluyor dedim. Saf saf duruyor. Derdi Kadıköy’de birden fazla imam hatip varmış. İmam hatiplere saldıranlar milletimizin köklerini kurutmak istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.