Bu yıl 32’ncisi düzenlenecek olan Avrupa Film Ödülleri’ne adaylar açıklandı. Film Ödülleri’ne adaylar, 16’ncı Sevilla Avrupa Film Festivali’nde açıklandı.
Ödüllerde Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer‘i (Dolor y gloria), Marco Bellocchio’nun Hain‘i (Il traditore), Roman Polanski’nin J’accuse ve Yorgos Lanthimos’un Sarayın Gözdesi (The Favourite) dört dalda yarışacak.
Ödüller, 7 Aralık’ta Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenecek olan tören ile sahiplerini bulacak.
Festivalde yarışacakların listesi şöyle:
En iyi film:
- J’accuse / Yön: Roman Polanski
- Les misérables / Yön: Ladj Ly
- Dolor y gloria / Yön: Pedro Almodóvar
- System Crasher / Yön: Nora Fingscheidt
- The Favourite / Yön: Yorgos Lanthimos
- Il traditore / Yön: Marco Bellocchio
En iyi yönetmen
- Pedro Almodóvar (Dolor y gloria)
- Marco Bellocchio (Il traditor)
- Yorgos Lanthimos (The Favourite)
- Roman Polanski (J’accuse)
- Céline Sciamma / (Portrait of a Lady on Fire)
En iyi kadın oyuncu
- Olivia Colman (The Favourite)
- Trine Dyrholm (Queen of Hearts)
- Adèle Haenel ve Noémie Merlant (Portrait of a Lady on Fire)
- Viktoria Miroshnichenko (Beanpole)
- Helena Zengel (System Crasher)
En iyi erkek oyuncu
- Antonio Banderas (Dolor y gloria)
- Jean Dujardin (J’accuse)
- Pierfrancesco Favino (Il traditore)
- Levan Gelbakhiani (And Then We Danced)
- Alexander Scheer (Gundermann)
- Ingvar E. Sigurdsson (A White, White Day)
En iyi senaryo
- Pedro Almodóvar (Dolor y gloria)
- Marco Bellocchio, Valia Santella, Ludovica Rampoldi (Il traditore)
- Robert Harris, Roman Polanski (J’accuse)
- Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti (Les misérables)
- Céline Sciamma (Portrait of a Lady on Fire)
En İyi Komedi
- Ditte & Louise / Yön: Niclas Bendixen
- Tel Aviv on Fire / Yön: Sameh Zoabi
- The Favourite / Yön: Yorgos Lanthimos
En İyi Belgesel
- For Sama / Yön: Waad Al Khateab, Edward Watts
- Honeyland / Yön: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
- Putin’s Witnesses / Yön: Vitaly Mansky
- Selfie / Yön: Agostino Ferrente
- The Disappearance of My Mother / Yön: Beniamino Barrese
En İyi Animasyon Film
- Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Yön: Salvador Simó
- I Lost My Body / Yön: J érémy Clapin
- Marona’s Fantastic Tale / Yön: Anca Damian
- The Swallows of Kabul / Yön: Zabou Breitman, Éléa Gobbé-Mévellec
- ANIARA / Yön: Pella Kågerman, Hugo Lilja
- Atlantique / Yön: Mati Diop
- Blind Spot / Yön: Tuva Novotny
- Irina / Yön: Nadejda Koseva
- Les Misérables / Yön: Ladj Ly
- Ray & Liz / Yön: Richard Billingham
En İyi Kısa Film
- Dogs Barking at Birds / Yön: Leonor Teles
- Reconstruction / Yön: Jiří Havlíček, Ondřej Novák
- The Christmas Gift / Yön: Bogdan Mureşanu
- The Marvelous Misadventures of the Stone Lady / Yön: Gabriel Abrantes
- Watermelon Juice / Yön: Irene Moray
Halkın seçimi ödülü
- Border / Ali Abbasi
- Cold War / Yön: Paweł Pawlikowski
- Dogman / Yön: Matteo Garrone
- Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald / Yön: David Yates
- Girl / Yön: Lukas Dhont
- Happy as Lazzaro / Yön: Alice Rohrwacher
- Mamma Mia! Here We Go Again / Yön: Ol Parker
- Dolor y gloria / Yön: Pedro Almodóvar
- Sink or Swim / Yön: Gilles Lellouche
- The Breadwinner / Yön: Nora Twomey
- The Favourite / Yön: Yorgos Lanthimos
- The Purity of Vengeance Journal 64 / Yön: Christoffer Boe