AKÇAKALE PROVAKASYONU: SURİYE’YE SAVAŞ DÜNYA SAVAŞINA YOL AÇABİLİR

1
6635

“Mezhepçi AKP’nin önünde gördüğü en büyük engel Esat rejimi. Erdoğan cumhurbaşkanı seçilerek ”İkinci Cumhuriyet” adı verilen mezhep diktası yolunda ilerlemek için Suriye’de Esat’ı devirmeyi istiyor. Esat ayakta kalırsa Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı ve Amerikancı mezhep diktası planları da tehlikeye girer. Esat yıkılır ama Suriye bölünürse o zaman Suriye’de hem Kürt hem de Alevi devletleri çıkar ki bu da Erdoğan’ın planlarına ters düşmektedir. Planların tutması için ya Suriye’de bir askeri darbe ya da Suriye’nin işgali gerekir.”

Mezhep savaşı peşindeki oligarşi bu kez Akçakale’ye düşen bir top mermisini bahane ederek Suriye’yi bombalamaya başladı. Hatırlanacağı gibi son günlerde işbirlikçi Arap rejimleri düşen uçakla ilgili Türkiye kamuoyunda kışkırtıcı yalanlar yaymaktaydılar.

Akçakale’yi Suriye ordusu mu vurdu yoksa ordu içine sızmış ve Türkiye’yi kışkırtmak isteyen Ozgür Suriye Ordusu adlı muhalifler mi? Türkiye oligarşisi bunu araştırmadan ve Suriye’den açıklama beklemeden topçu ateşine başladı. Hatta Türkiye oligarşisi NATO’yu kışkırtmaya çalıştı.

Suriye’nin Türkiye ile savaş istemediği biliniyor. Ayrıca Suriye ordusunun Türkiye’deki sivilleri hedef alarak ateş açmasından daha saçma bir hesap olamaz. Nereden bakarsanız bakın bu bombalama Suriye’nin çıkarlarına aykırıdır. Bombalamanın bir provakasyon olması ihtimali yüksektir. Türkiye’nin ve Batı’nın Suriye’ye askeri müdahelesini isteyen Özgür Suriye Ordusu’dur. ÖSO, bu talebini sürekli ifade ediyor. Ordu Suriye’yi bombalarken AKP Suriye’ye daha geniş saldırı için hükümet tezkeresi çıkarttı. Oligarşi ve emperyalistler tezkere sayesinde yeni provakasyonlar için büyük bir olanak elde ettiler.

Mezhepçi AKP’nin önünde gördüğü en büyük engel Esat rejimi. Erdoğan cumhurbaşkanı seçilerek ”İkinci Cumhuriyet” adı verilen mezhep diktası yolunda ilerlemek için Suriye’de Esat’ı devirmeyi istiyor. Esat ayakta kalırsa Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı ve Amerikancı mezhep diktası planları da tehlikeye girer. Esat yıkılır ama Suriye bölünürse o zaman Suriye’de hem Kürt hem de Alevi devletleri çıkar ki bu da Erdoğan’ın planlarına ters düşmektedir. Planların tutması için ya Suriye’de bir askeri darbe ya da Suriye’nin işgali gerekir.

Erdoğan Suriye’ye saldırı için ABD’yi ve NATO’yu kışkırtmaya çalışıyor. Suriye’yle savaş İran’la ve Rusya’yla savaşa dönüşebilecek riskler taşıyor. Tezkere daha geniş bir savaşı hesaba katarak hazırlandı. ABD ve NATO bu savaşı göze alsalar saltanatçı ve mezhepçi Erdoğan saldırmaya hemen hazır duruyor. Askere alınmış yoksul çocuklarını Kürt savaşında kırdırıyor. Şimdi onları bir de Suriye’ye karşı savaşta kırdırır. Nasıl olsa kendi çocuklarının bir elleri yağda diğer elleri ise balda.

AKP iktidarı Türkiye’yi , Ortadoğu’yu, hatta dünyayı felakete sürüklüyor. Tezkereye ”evet” oyu vermede MHP’nin onunla beraber davranması şaşırtıcı değil. Anti emperyalist ve yurtsever güçler el ele vererek bu gidişe karşı direnmelidir.
05.10.2010
Odak

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.