ATV-Sabah’ta Grev Kazanacak

0
3787

Turkuvaz Medya Grubunda sendikal hakların kazanılması için yaptıkları görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine greve çıkan ATV-Sabah basın emekçilerinin grevi devam etmekte.

Grev’in başladığı günden itibaren ATV-Sabah’ın Balmumcu’daki plazası önünde “Bu İşyerinde Grev Vardır” pankartı ile 51 gündür grevlerine devam eden basın emekçilerine destek ziyaretleri de sürüyor.

Her Cumartesi akşamı Taksim Tramvay Durağı’nda buluşan grevci emekçiler gerçekleştirdikleri yürüyüşle seslerini duyurmaya çalışmaktalar.

4 Nisan Cumartesi saat 19:00’da bir araya gelen grevci basın emekçileri, direnişte olan işyerlerinden emekçiler ve devrimci demokratik kurumların katılımıyla Galatasaray Lisesi önüne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

İstiklal Caddesi boyunca sık sık “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Susma Haykır Sendika Haktır”, “Grev Sürüyor Dayanışma Büyüyor”, “Çalık Elini Sendikadan Çek”, “Sabah’a Boykot Greve Destek”, “ATV’de Sabah’ta Sendika Kazanacak”, “Yaşasın Meha Direnişimiz”, “Yaşasın Sinter Direnişimiz” “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Emeğin Onuru Sendikalı Olmaktır”, “İşten Atmalar Yasaklansın”, “Krizin Faturası Patronlara”, “Direne Direne Kazanacağız” “Tayyibin Damadı Sendikanın Düşmanı” sloganları atıldı.

Yapılan yürüyüşün ardından, Galatasaray Lisesi önünde grevci basın emekçileri adına; işyeri temsilcisiyken işten atılan Nuh Göklü tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Göklü, Turkuvaz çalışanları olarak 13 Şubat’ta 10 kişi ile birlikte başlattıkları grevin 51. gününü geride bıraktıklarını belirtti. Geçen süre içerisinde kendilerini yalnız hissetmediklerini, sürekli güçlendiklerini ve kendileri ile dayanışma sergilendiğini ifade etti. Göklü “Bugün yanımızda yürüyen siz ve 51 gündür yanımızdan hiç eksik olmayan tüm dostlar, hepinize yürekten teşekkür ediyoruz. Desteğiniz; bizi ayakta tutmanın, moralimizi ve inancımızı arttırmanın dışında bize çok büyük bir sorumluluk da yükledi. Artık biliyoruz ki, bu mücadele sadece bizim mücadelemiz değil. Grevin başından beri yanımızda olan emekçiler için de direnmek zorundayız” diyerek konuşmasına devam etti.

Direnişte olan Sinter, Gürsaş Meha işçileri ile birlikte olduklarını söyleyen Göklü “Yarın aramıza başka emekçiler de katılacak. Bu kabusu tüm patronlar görecek. Birleşe birleşe çağalacağız, güçleneceğiz. Ve elbette kazanacağız. Yaşasın sınıf dayanışması” diyerek konuşmasını bitirdi.

Göklü’nün ardından Meha direnişçisi Saliha Gümüş söz aldı. Gümüş, çalıştıkları işyerinde patronun sigortasız çalışma dayatmalarına karşı direnişe geçtiklerini ve yaklaşık bir ay önce kapı dışarı edildiklerini belirtti. Sabah-ATV grevine destek amacıyla geldiklerini belirten Gümüş “inanıyoruz ki bütün işçiler eğer birleşirsek, güçlerimizi bir araya getirirsek kazanacağız” dedi. Sözlerini “haklarımızı alana kadar hep birlikte mücadele edeceğiz” vurgusuyla sona erdirdi.

MEHA işçisinin konuşmasının ardından Hollanda’da gazetecilik yapan Mehmet Ülger kısa bir konuşma yaptı. 29 yıldan sonra Türkiye’de yapılan grevin dünyaya da bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Ülger basın emekçilerine yönelik baskıların dünyada olduğu gibi Türkiyede de dayanılmaz boyutlara geldiğini belirtti. “Editoryal bağımsızlığın olmadığı bir ülkede gazetecelik yapmak kadar zor bir şeyin olduğunu düşünemiyorum” diyen Ülger grevde olan basın emekçileriyle sürekli dayanışma içinde olacaklarını ifade etti. “Sizin greviniz bizim grevimiz” diye konuşmasına devam eden Ülger Hollanda’lı meslektaşlarının grevi sonuna kadar desteklediği vugusu ile konuşmasına son verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.