“GALATA KULESİ ÜSKÜDARDA MI?”

1
8466

Şifrelerle çalkalanan, şaibeli geçen sınavlar, geleceğin öncüleri gençlerin umutsuzluğu ve yorgunlukları, bozuk eğitim sistemi ve dershane sahiplerinin ceplerine giden paralar, kosko­caman bir yılın kaybı, intiharlar. Öğrencilerin emeklerinin çalın­dığı şu günlerde LYS’de bir soru­da Galata Kulesi’nin Üsküdar’da olduğu yer aldı. Yani kendi ez­berci eğitimlerine kendileri yenik düştü. Öncelikle biz doğru ce­vabı verelim ÖSYM’ye: Galata Kulesi Beyoğlu’nda. Şimdi so­rulması gereken iki soru var.

1. Bu tokat kime atıldı? Sis­temin cellatlarına mı yoksa ha­yatta tutunabileceği dal bırakıl­mayan öğrencilere mi?

2. Şifreli sınavların birinci­leri doktor olursa, hakim, savcı olursa tehlikede olan sağlığımız, yasalar önündeki eşitsizliğimiz hangi boyutta olacak? Ezbere eğitimimizin öğretmenleri şif­reciler olursa bir harf öğretenin kaç yıl kölesi olacağız?

Cevaplar çok basit. Bu to­kat her zaman olduğu gibi eli kolu bağlı öğrenciye atıldı. Bun­dan 10 yıl sonra şifreciler hakim, savcı, doktor olunca bugünkü tartışmalar, iddialar tozlanmış rafların arşivlerine kalkacak ve bir daha gündeme gelmeyecek. İlerdeki doktorlar hastaların gö­zünü boyamak, ilaç şirketlerinin cebini doldurmak için saçma sapan reçeteler yazacak. Zaten işçinin, köylünün, yoksulun öğ­rencisine boyun eğdirenler iyice artacak ve şifreci öğretmenlerin yalnızca kırk yıl değil bir ömür kölesi olacağız. Ve öğrencilerin yanaklarında sistemin kocaman beş parmağının izi olacak.

Seçenek yok. Ya dün ol­duğu gibi bugün de emeğimi­zi çalanlara boyun eğmeyip, emeğimizi sömürenlere karşı başkaldıracağız ya da bir koyun sürüsü gibi olayları görmezden gelip, otlamaya devam edece­ğiz.

Karar sizin…

Ankara’dan Bir ODAK Okuru

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.