250 milyon Euro’luk inşaat, AKP müteahhitlerine gitmeyince yapılan ihalesi iptal edildi!

0
1352

Çukurova Havalimanı projesi ihalesini AKP müteahhitleri olarak bilinen Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat ortaklığı yerine Günbeton İnşaat-Terminal Yapı alınca, ihale iptal edildi.

Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, Çukurova Havalimanı ihalesinin iptal edildiğini yazdı. 

Cebeci yazısında, “Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin ihalesi geçtiğimiz aylarda açıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin açtığı ihaleye iki firma teklif verdi. Limak-Kalyon-Cengiz inşaat ortak girişimi şartlı teklif verince elendi. Diğer ortak girişim ise Günbeton İnşaat-Terminal Yapı ortak girişi ise 100 milyon Euro kira bedeli karşılığında ihaleyi kazandı” ifadesini kullandı.

Ne hikmetse, proje AKP müteahhitlerine gitmeyince Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ihaleyi iptal etti. Cebeci, ihalenin iptal edilmesi sebebinin “güvensizlik” olduğunu öne sürerken, “Toplam yatırım tutarının 250 milyon Euro olması hesaplanan inşaata ortaya çıkan güvensizlik nedeniyle DHMİ Yönetim kurulunca ihale iptali için karar verildi. Yeni ulaştırma bakanı onayına sunuldu. Bakan Adil Karaismailoğlu zaten duruma çok iyi hakim olduğu için hızla onaylayınca da ihale iptal edilmiş oldu” dedi.

Hatırlanacağı üzere Limak-Kalyon-Cengiz ortaklığı AKP iktidarında aldığı birçok inşaat ihalesiyle ‘dünyanın en çok kamu ihalesi alan’ şirketleri listesinde ilk 5’e girmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.