4 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ 12 İŞÇİDEN UMUT KESİLDİ…

0
1246

Siirt Şirvan’da Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik tarafından işletilen bakır madeninde meydana gelen şev kayması, Ciner şirketinin sicilini akıllara getirdi.
Sık sık işçilerin çalışma koşulları nedeniyle gündeme gelen Ciner’e bağlı Park Teknik Elektrik Madencilik’e ait çeşitli illerde çalışan işçiler daha önce çalışma koşulları ve ücretler konusunda eylemler yapmış, greve çıkmıştı.

Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Ergin, edindikleri ilk bilgilere göre kaymanın yaşandığı madende proje dışı çalışıldığının anlaşıldığını söyledi; “Göçük toprak altında yaşanan bir olaydır. Bazı medya kuruluşlarında ise ısrarla heyelan yaşandığı söyleniyor. Ancak bu da doğru değildir. Heyelanı tercih etmelerinin sebebi yaşanan olayı bir doğal afetmiş gibi göstermek istemelerindendir. Burada olan bir şev kaymasıdır. Açık ocak işletmelerinde bir takım kademeler oluşturulup, maden alımı yapılıyor. Şev, açık işletmelerdeki basamaklarda kazı yapılan alın düzleminin yatay düzlemle yaptığı dar açıdır. Burada planlanan şev açılarına uyulmuş mudur, buna bakmak gerekiyor. Şevin kaymayı engelleyecek bir açıyla kazılması gerekiyor. Ancak burada anlaşılıyor ki proje dışı iş yapılmış. Bununla birlikte üretimi hızlandırdılar ve bunun sonucu şev kayması yaşandı” dedi.

Elbistan’da Park Teknik’in işlettiği kömür madeninde bir kayma gerçekleşmişti. Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan Çöllolar Açık Kömür Üretim Sahası’nda 6 Şubat 2011’de meydana gelen kaymada bir işçi hayatını kaybetmiş, 10 Şubat 2011’deki ikinci kaymada toprak altında kalan 10 kişiden Dozer Operatörü Ruşen Demir’in cenazesi çıkarılmıştı. Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı’nın olduğu 9 işçinin de cenazelerine ulaşılamamıştı. Bu işçi katliamına ilişkin dava ise devam ediyor.

Soma’da 301 işçinin katledildiği faciayla ilgili de daha önce o alanda rezerv çalışmaları yapan Park Teknik’in kusurlu olduğu öne sürülüyor. Soma’da 301 işçinin canına mal olan Eynez ocağında yaşanan olayla ilgili davada sorumlu kurum olarak Soma AŞ yetkilileri dava duruşmalarında ocağın daha önceki işletmecisi olan Park Teknik’i sorumlu tutmuştu.

ŞIRNAK İÇİN SAYIŞTAY RAPORU VAR

Ayrıca, Sayıştay’ın 2013 yılı Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Denetim Raporu’na göre Ciner Grubu’nun Şırnak’ta işlettiği maden sahasında işçilerin can güvenliğinin tehlikede olduğu ifade edilmişti. Sahada Silopi Elektirik Üretim AŞ.’nin üreteceği enerji için asfalit çıkarma işini yine Ciner grubuna ait Park Madencilik AŞ. gerçekleştiriyor.

Gökhan Kalkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.