AB, Rusya’ya yaptırım ihlallerinde cezai soruşturmaları kolaylaştıracak yasa hazırlıyor

0
120

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerin Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları ihlal etmesi halinde soruşturulmasını ve cezalandırılmasını kolaylaştıracak yasa hazırlıyor.

AB Konseyi, üye ülkelerin yaptırımların ihlallerine yönelik cezaları uyumlu hale getirecek yeni yasa konusunda Avrupa Parlamentosu (AP) ile yapılacak müzakerelerde ortak tutum belirlediklerini bildirdi.

Buna göre, AB yaptırımlarını ihlal etmek ortak suç listesine eklenecek. Üye ülkelerdeki yaptırım ihlallerine ilişkin suç tanımlarına açıklık getirilecek.

AB yaptırım listesindeki kişilerin birlik ülkelerine seyahat yasağını atlatmasına yardımcı olmak, yaptırıma tabi ürünlerin ticaretini yapmak ve AB kısıtlayıcı tedbirler listesindeki ülke veya kuruluşlarla ticari faaliyetler yürütmek suç olarak nitelendirilecek eylemler arasına girecek.

AB yaptırımlarını ihlal edenler etkili, orantılı ve caydırıcı biçimde cezalandırılırken üye ülkeler, yaptırımların ihalelinden kaynaklı gelirleri dondurmak ve müsadere etmek için katı önlemler alabilecek.

Yaptırım ihlaline ilişkin cezai soruşturmalarda üye ülkeler ve AB kurumları arasındaki iş birliği artırılacak.

Yasa son halini AB ülkeleri ile AP arasında yapılacak müzakereleri sonunda alacak. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.