ABD Başkanı’nın oğlu Hunter Biden şimdi de vergi kaçakçılığı ile suçlanıyor

0
111

ABD Başkanı Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın vergide usulsüzlük yaptığı iddia ediliyor ve 17 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın avukat olan oğlu Hunter Biden, Los Angeles’taki federal mahkemede vergi kaçakçılığı ile suçlanıyor. ABD Adalet Bakanlığı’na göre Biden’ın dört yıl boyunca toplam 1,4 milyon ABD Doları tutarında vergi kaçırdığı iddia ediliyor. Bakanlık, Biden’ın üç ağır suç ve altı vergi suçu olmak üzere dokuz ayrı suçtan yargılandığını ve suçlu bulunması halinde en fazla 17 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

İddianamede savurgan yaşam tarzına vurgu yapılıyor

İddianamede Biden’ın vergi faturalarını ödemek yerine savurgan bir yaşam tarzı için milyonlarca dolar harcadığı belirtiliyor. Mahkemede Ukraynalı bir sanayi holdinginin ve Çinli özel bir sermaye fonunun yönetim kurulu üyesi olarak Biden’ın yüklü paralar kazandığı da vurgulanıyor.

Devam eden soruşturmada Biden’ın sadece 2018 yılında yaklaşık 772 bin Dolar nakit para çektiği, yaklaşık 383 bin Dolar kadınlara harcadığı, yaklaşık 151 bin Dolar giyim ve aksesuar dahil olmak üzere 1,8 milyon Dolar’dan fazla harcama yaptığı iddia ediliyor.

Biden daha önce ise Eylül ayında yasadışı silah bulundurmakla suçlanmıştı. Başsavcı tarafından atanan özel savcı David Weiss, Delaware mahkemesinde görülen davada Hunter Biden’ı silah satın alırken uyuşturucu bağımlısı olduğunu gizlemekle suçladı. ABD’de yasalara göre uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin silah alması yasak. Biden ise suçsuz olduğunu savunup daha sonra federal savcılıkla yaptığı anlaşma çerçevesinde kısa süreli yasadışı silah bulundurma ve vergi suçların bazılarını kabul etmişti. Her iki davada da suçunu kabul etmesi karşılığında sadece hafif bir ceza alıp, yargılanmaktan kurtulmayı umuyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.