ABD Büyükelçiliği Vize Başvurularını Süresiz Durdurdu!

1
1936

IMG_3175ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den gelen vize başvurularını süresiz durdurduğunu açıkladı.

Açıklama büyükelçiliğin sosyal medya hesabından şu şekilde verildi: “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin, taahhütleri yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.”

ABD’nin açıklamasında belirttiği göçmen olmayan vize türleri şunlardır: Diplomatik ve Resmi Vizeler, İş, Turizm, Tıbbi Tedavi, ABD’den Transit Geçiş, Mürettebat Vizesi, Tüccar / Yatırımcı Vizesi, Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri, Değişim Programı, Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi, Basın Mensubu ve Gazeteciler.

ABD’nin bu yaptırımı İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan Metin Topuz’un, Gülen cemaatine yönelik yapılan operasyonda tutuklanmasına karşı tepki olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili büyükelçilik “Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır.” demişti.

8 Ekim 2017

1 Yorum

  1. Karşılıklı olarak, şow’a devam etmektir bu!

    Bunun böyle çok gecikmiş ve eskimiş bir hamle olmasına râğmen ve buna inat, çok ciddi bir şeymiş gibi, dünya ve ülke topluma ve geniş kamuayuna sunulması da nâbız yoklamasıdır!

    Sytratejik değil, diplimatik bir akıl ve fikir seneryosu ve yazılı gerçek bir yalan oyunudur bu! Şahin Kanbur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.