Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den açıklama: “Hukuk fakültelerine veteriner dekan atanması çok rahatsız ediyor”

0
908

Haber Global’deki “Az Önce Konuştum” programına konuk olan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, programın sunucusu Candaş Tolga Işık’ın sorularına cevapladı. Işık’ın “Hukuk fakültelerine veteriner dekan atanması sizi rahatsız etmiyor mu?” sorusuna “Çok rahatsız ediyor. Bu konuyu YÖK’le de görüşüyoruz. Teknik bir takım zorunluklar. Geçici olduğu ya da fakültenin açıldığı ama öğrenci olmadığı gibi hususlar geliyor” yanıtını verdi.

Yargının her zaman bağımsız olup olmadığını sorusuna ise, “Elbette yargı bağımsız değildi o dönemde, paralel yapı anlamında. FETÖ’ye ve kendi hiyerarşisine hizmet eden, adalete hizmet etmeyen, hukuka hizmet etmeyen ve anayasadan talimat almayan bir yargıydı. O dönemde yargıya kimse bir şey söylemezken, ağır eleştiri yapmazken, bugün yargıyı ele geçiren ve kumpaslar kuran sözde hakim, savcıların, o dönemin terör örgütü militanları yargılanıyor diye, bugün bunu yargılayan yargı mensuplarına yönelik iftira atılması gerçekten manidar.” sözleriyle cevap verdi. 

Bilindiği üzere 29 Ekim 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK), Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilen üç rektör arasından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bir rektör seçerek atama yapmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.