ADALET SADECE YANDAŞA VAR POYRAZ ALİ’YE YOK

0
1440
Foto: Sözcü
Foto: Sözcü

2009 yılında katıldığı iddida edilen bir eylemden 6 yıl ceza alan Zeynep Bakır 4 yıldır bu cezasını atipik otizimli oğlu Poyraz Ali ile birlikte çekiyor.

Oğlunun rahatsızlığından dolayı denetimli serbestlik başvuruları defalarca red edilen Zeynep Bakır duruma isyan ediyor. Cezasının bitmesine 7 ay kala tekrar başvurusu reddedildi. Önceki başvurularında cezaevi yönetiminin olumsuz raporlarının etkisi olurken son başvurusunda ise Cezaevi İdaresi’nin olumlu raporu dikkate alnmadı.

3 yıldır süren Poyraz Ali’ye Adalet Grubu sözcülerinden otizim aktivisti İrem Afşin ”Poyraz Ali’nin yeri cezaevi değil onun dışarda olması gerekir, okula gitmesi ve özel bir eğitime tabi tutulması gerekir.” derken Poyraz Ali özgür kalana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtiyorlar.

Poyraz Ali’nin annesi ise ”Cuşhurbaşkanı’ndan Başbakan’a kadar Otizimli Hastaların Yanındayız adlı kamu spotu ile sosyal sorumluluk pozlarındakiler sıra Poyraz Ali’ye gelince görmezden geliyorlar.” sözleri ile tepkisini gösteriyor.

Poyraz Ali’yi Devlet Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı’nın yüzde 40 engelli raporuna sahip olduğu halde cezaevinde tutan Adalet Bakanlığı, sıra kendi yandaşlarına gelince tahliye işlemlerini hemen yapıyor. Yandaşlar, özel hastanelerden aldığı ”uyku sorunu” raporlarıyla ya da ”sabit adresi” olduğu gerekçesiyle tahliye ediliyorken Poyraz Ali gibiler ise içerde kalmaya devam ediyor.

Zeynep Bakır tek amacının yeni eğitim döneminde Poyraz Ali’nin okula başlaması olduğunu belirtirken 4 yıldır kaybettiği eğitiminden bir yıl daha geri kalmasını istemiyor.

Adalet herkese eşit dağıtıldığı zaman adildir ve herkes birgün adaletin tarafsızlığına ihtiyaç duyar.

28.06.2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.