ADANA’DA BELEDİYE İŞÇİLERİ İŞTEN ÇIKARTILIYOR

0
1445

indir (4)

 

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde İmar A.Ş., Ekmek Fabrikası ve Otobüs İşletmesi’nde görevli 200’ün üzerindeki taşeron emekçisi, 1 Ocak 2015 günü çalışmak üzere işyerlerine geldiklerinde “İş akdiniz feshedildi” denilerek işten atıldı.

İşten atılan taşeron işçilerinden biri, kadın şoför Leyla Biliç Şimşek, DİHA’ya; 10 ay önce işten atıldığını, kendisi gibi taşeron olan kadın şoförlerin ciddi baskı ve tehdit altında her an işten atılma korkusu ile çalıştığını belirtiyor.

2009 yılında kadın şoför alımı ile belediyede işe başladığını söyleyen Şimşek, 1 Ocak 2015 günü hiç bir gerekçe gösterilmeden Otobüs İşletme Şubesi’nde görevli 42 çalışanın işten atıldığını anlattı. İşten atıldıktan sonra bir muhatap bulamadıklarını söyleyen Şimşek, belediyenin var olan çalışma protokolünü esas almadan, sözlü olarak işe geri dönüşü, belediyeye açılan davadan vazgeçilip yapılabileceğini belirttiğini aktardı. İşten çıkarılma gerekçelerinin “iş bitimi” olarak Adana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildiğini belirten Şimşek, “Ama iş devam ediyor. Adana’da toplu taşımada yeni bir boyut getirildi. Toplu taşımada kadın şoförler var. Şuan onlar da işten atılma korkusu ile çalışıyorlar” ifadesinde bulundu.

“İşten atılan emekçileri tehdit ve baskı ile tekrardan işe almaya çalışan belediyenin emekçileri baskı altında tutarak, köleleştirmeye çalıştığını” söyleyen Şimşek, “Yasal hakkımızı da kullanmaya çalıştık. Hiçbir güvence vermeden bizlerden davalarımızdan vazgeçersek, işe alınacağımız söylendi. Ama bizler bu sözlere güvenmediğimiz için davamızdan vazgeçmedik ve işe de alınmadık. Bazı arkadaşlarımız davadan vazgeçti ve işe geri döndüler. Ama yöneticilerin tehdidi ve baskısı altında her an işten atabilir düşüncesi ile çalıştılar. Şube müdürü tehdit ediyor, ‘İşe dönenler noterden ihtar çekecek’ diyor. Bu baskılarla ben işime geri dönmedim. Şuan arkadaşlarımız baskı altındalar” dedi.

“Bizlerin işten çıkarılmamızın tek sebebi ise başka partiden olmamızdır” diyen Şimşek, MHP’li olmayan ve başka partiden olan emekçilerin zamanla işine son verildiğini söyledi. Şimşek, “Orada belli kişiler sizi listeye alıp, sizin iş akidini fesh ediyor. Bizler çocuklarımızla mağduruz. Biz kadın şoförler ve işçiler. Gerçekten eve ve çocuklarına ekmek götüren insanlarız. Bizler, davamızı sürdürüyoruz ama bizim amacımız taşeronun kaldırılmasıdır. Bizim amacımız kurumun asıl işçisi olarak eşit işe eşit ücret alarak, işten atılma korkusu olmadan çalışmaktır. Ekmeğimizi kazanmak istiyoruz” ifadesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.