Afganistan’da işlediği canice katliamların deşifre olması sonrasında gazetelere dava açan Avustralyalı asker Ben Roberts-Smith, “iftira davası”nı kaybetti

0
184

Afganistan’da görev yaptığı yıllarda sivilleri canice öldüren asker Ben Roberts-Smith, hakkında yapılan haberlere karşı “iftira davası” açmıştı. Ben Roberts-Smith’in bu davayı kaybettiği bildirildi.

Aljazeere’nın haberine göre 2018 yılında üç gazetede ifşa edilen bilgilerde “büyük cesaret” göstermesi sebebiyle Victoria Haçı ile ödüllendirilen yüksek rütbeli gazi Ben Roberts-Smith’in Afganistan’da görev yaptığı 2009-2012 yılları arasında sivilleri canice öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

Hakkında haber yapan Sydney Morning Herald, The Age ve Canberra Times gazetelerine “iftira davası” açan Smith, yapılan haberlerin itibarını zedelediğini belirtmişti.

Davaya bakan Yargıç Anthony Besanko, gazetelerde çıkan haberlerin gerçek olduğuna hükmetti. Haberlerde, Smith’in silahsız ve elleri kelepçeli bir insanı uçurumdan aşağıya attığı, ağır yaralanan adamı öldürmeleri için birliğindeki askerlere emir verdiği; 2009 yılında engelli bir Afganı öldürdüğü ve daha sonra onun bacak protezi ile bira içtikleri gibi suçlar yer aldı. Smith’in buna benzer daha birçok suç işlediği de davaya eklendi.

Ülkenin en görünür iftira davası olarak geçen davanın ardından Roberts-Smith’in avukatları, karara itiraz edeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.