AKP Çöküş Yolunda

0
1475

Untitled-1AKP günden güne çözülüyor. Ilımlı İslam Projesi’nin  Suriye’deki başarısızlığı AKP’nin son kullanma tarihinin ilanı oldu.  ABD onlardan Ilımlı İslam modeli yaratmış ve AKP modelini işgaller ve katliamlar eşliğinde Ortadoğu’da yaymaya başlamıştı. Amacı enerji yollarını ve kaynaklarını ele geçirerek dünya imparatorluğu kurmaktı.  Saddam rejimi direnince proje ilk önemli darbeyi almıştı. Suriye’nin direnişi hesapları altüst edecekti. AKP dinciliği  kendi ısrarıyla yaymak isteyince IŞİD, Nusra gibi dinci çetelerin önleri iyice açıldı. Suriye direndi, Kürtler direndi ve dinci çeteler durduruldular. Erdoğan Suriye rejimini destekleyen Rusya’nın uçağını düşürünce kendi düşüşünü de hızlandırdı.

Önce Cemaat ile birbirine girmişlerdi. Sonra AKP’nin önde gelen isimlerinden  Arınç ve eski Cumhurbaşkanı Gül ile bozuştular. Şimdi Başbakan Davutoğlu ile aralarının açıldığı söyleniyor.

Dincilerin iktidarda kalmak için Erdoğan’ı dizginleyerek ve Fethullahçılarla da barışarak yeniden birleşme yolu aradıkları görülüyor. Onlar  CHP’yi ve demokratik güçleri de böyle bir uzlaşmaya çekip toplumu kadife eldiven giymiş dincilik kazanına hapsetmek isterler.  Erdoğan’ın başkanlık rejiminde ısrarı ise bir siyasi altüst oluşa yol açacak görünüyor. AKP önderliğindeki  oligarşi ile Suudi dincilerinin Suriye’yi işgal etme tehditleri Rusya tarafından pek ciddiye alınmıyor. Devlet eğer Suriye ile barışmazsa Diyarbakır, Şırnak ve Cizre gibi Kürt şehirlerinde başlamış olan iç savaş büyür  ve Türkiye’ye yayılır.  Suriye ile uzlaşsalar dahi bu kez onları Kürt ulusal hareketi ile büyük çatışmalar bekliyor.

Erdoğan ve yandaşları iktidarda  kalmak için her türlü saldırıyı, tehdidi ve şantajı kullanmaya hazır olduklarını gösterdiler. CHP çok kolay korkutulup pasifleştiriliyor. Erdoğan Türk ulusalcılarının büyük bölümünü de Kürt ulusal hareketini hedef göstererek yanına almış durumda. İP ve eski dönemin kontrgerillacıları  şu anda Kürt ulusal hareketine karşı savaşmak hevesiyle  AKP ile birlikte saf tutmuş durumda. Kürt ulusal hareketi ise dönemin koşullarını değerlendirerek ulusal kazanımlarını azamileştirmek istiyor.

Şimdi solda  birliği,  dayanışmayı  ve  mücadeleyi yükseltme zamanıdır.  Türkiye solunun bağımsızlığını ön planda tutarken hayatın bütün alanlarında yurtsever, demokrat ve halkçı güçlerle el ele ve Kürt ulusal hareketiyle omuz omuza saldırılara karşı direnmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.