AKP ve MHP Oylarıyla Termik Santrallere “Havayı Kirletme İzni” Çıktı

0
1117

Türkiye’de bulunan termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyecek olan kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle TBMM’de kabul edilen yasa teklifinin 50. maddesi ile 15 termik santralin baca filtresi takmadan ve arıtma tesisi kurmadan 2,5 yıl daha doğayı kirletmesine izin verilmiş oldu.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap yaptığı açıklamada, “Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye’de bulunan 15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı.

Düzenlemenin kabul edilmesinin ardından, Enerji Bakanlığının Meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında HDP’li vekiller yasayı protesto etti. HDP milletvekilleri Erol Katırcıoğlu ve Garo Paylan, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’i komisyona getirdikleri termik ve nükleer santral karşıtı dövizlerle karşıladı.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Genel Kurulunda dün kabul edilen kanunun, Anayasa Mahkemesinin konuya ilişkin daha önce verdiği iki kararla çeliştiğini savundu.

Vatandaşların sağlığını ilgilendiren önemli bir konuda, sivil toplum örgütlerinin, meslek örgütlerinin çağrılarına ve muhalefet partilerinin tepkilerine rağmen bu düzenlemenin getirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Özel, termik santralları, söz konusu şirketleri korumak için atılan bu adımı, vatandaşın temiz hava hakkını korumak adına Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını bildirdi.


Yasanın Kapsadığı Santraller Şunlar:

Çanakkale/ÇAN 18 Mart Termik Santrali

Şırnak/Silopi Termik Santrali

Maraş/Afşin Elbistan A Termik Santrali

Maraş/Afşin Elbistan B Termik Santrali

Kütahya/Tunçbilek Termik Santrali

Kütahya/Seyitömer Termik Santrali

Manisa/Soma A Termik Santrali

Manisa/Soma B Termik Santrali

Sivas/Kangal Termik Santrali (1. Ve 2. üniteler)

Zonguldak/Çatalağzı Termik Santrali

Ankara/Çayırhan Termik Santrali

Muğla/Yeniköy Termik Santrali

Muğla/Kemerköy Termik Santrali

Bursa/Orhaneli Termik Santrali

Karabük/Kardemir Termik Santrali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.