AKP’den HÜDA-PAR ile ilgili açıklama: “Görüşmelerimiz devam edecek”

0
80

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz HÜDA-PAR Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Kurtulmuş ve Yavuz, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü. Gerçekleşen görüşmenin ardından Kurtulmuş, “Önümüzdeki günlerde bu belli bir noktaya gelecek, netleştiğinde de kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

Kurtulmuş, şunları ifade etti: “Bu öncelikle bir iade-i ziyarettir. Geçtiğimiz günlerde HÜDA PAR’ın resmi açıklamasıyla önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına destek verecek olmalarını alenen açıklamaları dolayısıyla kendilerine teşekkürlerimizi ifade ediyoruz. Biz bu süreci bir pazarlık, bir koalisyon görüşmesi, birtakım milletvekili pazarlıklarından daha ziyade ilkeler etrafında bütünleşme, fikirlerimizi mümkün olduğunca ortaklaştırma olarak görüyoruz. Hiç şüphesiz ittifak içinde olan ve bından sonra olacak olan partilerin her birisinin ayrı bir kurumsal kimliği, her birisinin parti programı ve siyasi fikirleri vardır. Ama hepimizi ortak bir noktaya getiren ilkelerimizdir.

Yeniden güçlü bir Türkiye’yi inşa etmek ideali etrafında buluşmak. Erdoğan’ı yeniden seçmek ve onunla birlikte olan partileri Parlamento’ya taşıyabilmekti. Önümüzdeki günlerde bu belli bir noktaya gelecek, netleştiğinde de kamuoyu ile paylaşılacak.”

Kurtulmuş’tan söz alan Yapıcıoğlu ise, “Sayın cumhurbaşkanımızla Ocak ayında yaptığımız görüşmelerden sonra Cumhur İttifakı içerisinde yer alma konusunda bir teklif aldık. O zamandan beri görüşmelerimiz devam ediyordu. Fakat deprem dolayısıyla bu görüşmeler hız kesti. Görüşmeler yeniden devam etti. Parlamento seçimlerine de birlikte girme konusunda prensip olarak bir problem yok. Fakat detaylarda henüz bir netleşme yok. İnşallah netleşince paylaşırız. Bu açıklamanın gecikmesi gizli saklı pazarlıklar olarak algılanmasın” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.