AKP’den saray müteahhitlerine bir iş daha: 50 milyonluk Millet Bahçesi

0
1121

Eskişehir’de 65 yıllık Atatürk Stadı’nın yıkılarak yerine yapılması planlanan Millet Bahçesi’nin yapım projesinin, pazarlık usulü ile İstanbul’lu Ekol Yapı İnşaat’a verildiği öğrenildi. Projenin bedelinin 48 milyon 250 bin TL olduğu ortaya çıkarıldı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yıkımına başlanan 65 yıllık Eskişehir Atatürk Stadı’nın yerine yapılacak Millet Bahçesi’nin yapım ihalesini, 48 milyon 250 bin TL karşılığında İstanbullu Ekol Yapı İnşaat kazandı.

2018 yılında projesi çizilen Millet Bahçesi’nin yapım ihalesinin şeffaf usullere göre olacağı duyurulurken, ihale gününden kısa bir süre önce ihalenin iptal edildiği açıklanmıştı. “Pazarlık ve davet usulü” ile gerçekleştirileceği belirlenen yeni ihale ise 48 milyon 250 bin liraya Ekol İnşaat’a verildi.

İhaleyi Meclis gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise TBMM’ye verdiği önergede Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

•Eskişehir Millet Bahçesi’nin 7 Şubat’ta düzenleneceği duyurulan yapım ihalesinin iptaline gerekçe olarak sunulan proje değişiklikleri nelerdir?
•İptal edilen ihale açık usul ile yapılacakken, pazarlık usulü ile yeni bir ihale açılmasının gerekçesi nedir?
•Eskişehir Millet Bahçesi ihale sözleşmesinin bir İstanbul firması ile imzalanmasının gerekçesi nedir?
•İhale Kanunu’nun 21. Maddesi’nin B fıkrası uyarınca yapıldığı için gizlenen proje dosyasının detayları nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.