AKP’li belediye, Kanal İstanbul güzergahındaki 3 taşınmazı satışa çıkardı: Toplam bedel 95.6 milyon lira!

0
110

AKP’nin “çılgın proje” diye lanse ettiği, çevre ve doğa savunucularının, bilim insanlarının kuvvetli şekilde itiraz ettiği Kanal İstanbul projesinde ısrar devam ediyor.

Proje daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı davalar sonucu İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından 2023 Aralık ve 2024 Ocak ayında ayrı ayrı verilen kararlarla iptal edilmişti. Başka bir davada ise İstanbul 3. İdare Mahkemesi, Emlak Konut Dursunköy projesinin bulunduğu 2. etabın imar planlarını 29 Aralık 2023’te iptal etmişti.

AKP’den 95 milyon liralık satış

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre Projenin durdurulmasına karşın bir yandan bölgede yapılacak konut, altyapı ve çevre düzenlemeleri ihaleleri devam ederken bir yandan kamu eliyle bölgedeki arsalar satılıyor.

AKP’li Sultangazi Belediyesi, Kanal İstanbul güzergahında bulunan 3 taşınmazı satışa çıkardı.

Belediyenin Arnavutköy Çilingir Mahallesi’nde 119 ada 69 parsel için 28 milyon 91 bin 340 TL, Taşoluk Mahallesi 0 ada 555 parsel için 54 milyon 327 bin TL, projeye komşu bölgelerden Büyükçekmece Celaliye Mahallesi’ndeki taşınmaz için ise 13 milyon 228 bin 160 TL talep edildi. Bu taşınmazların toplam bedeli ise 95.6 milyon TL.

Belediye, geçen aylarda bölgedeki 175.9 milyon TL değerindeki taşınmazını satışa çıkarmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı da Arnavutköy’de birçok taşınmazı satışa sunmuştu. Bu taşınmazların yaklaşık bedeli ise 20 milyon TL. AKP’li Arnavutköy Belediyesi ise geçen haftalarda proje güzergâhındaki 12 taşınmazı satışa çıkarmıştı. Durusu, Haraççı, Taşoluk, Boğazköy ve Hadımköy mahalleleri başta olmak üzere birçok noktadaki taşınmaz için belediye toplamda 720 milyon 260 bin TL’lik satış bedeli belirlenmişti. Bu doğrultuda kamu kurumlarının proje güzergâhında beş ayda satışa çıkardığı arsaların toplam bedeli 1 milyar TL’yi aştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.