AKP’nin göçmen politikası: 16 il Suriyelilere kapatıldı

0
410

İçişleri Bakanlığı, göçmenlerin mekansal yoğunlaşmasını engellemek amacıyla “seyreltme projesi” başlatacağını açıklamıştı. Hürriyet yazarı Hande Fırat, bu projenin detaylarını açıkladı.

AKP’nin göçmen politikası, bir yandan onları ucuz iş gücü ve oy potansiyeli olarak değerlendirmeyi amaçlarken öte yandan da toplumdaki ırkçı davranış eğilimini artırıyor. Son olarak “seyreltme projesi” kapsamında, Ankara Altındağ’da bulunan binlerce Suriyeli göçmen, yaşadıkları yerden başka bir yere sürüldü.

Hande Fırat, AKP’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı projenin detaylarını verdi.

Fırat, ‘Yoğunlaşmayla Mücadele’ uygulamasının detaylarını aktardığı bugünkü yazısında, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere 16 ilin Suriyeliler için kayda kapatıldığını söyledi.

Fırat, Suriyeliler başta olmak üzere “yabancıların adeta gettolar oluşturmasının” göç yönetimini, “Toplumsal hayata uyum sağlanması, güvenlik sorunları, kamu hizmetlerinin koordinasyonu, sosyal ayrışmaların önlenmesi” konusunda zorladığını dile getirdi.

Fırat, “Bu sorunlara Ankara Altındağ’da ağustos ayında çıkan olaylar ve iki Suriyeli tarafından Emirhan Yalçın’ın öldürülmesi eklenince, seyreltme ya da Mekânsal Yoğunlaşmayla Mücadele projesi ilk kez Ankara’da gündeme geldi. Altındağ’da ikâmete uygun olmayan binalar yıkıldı. 5 bine yakın yabancının Altındağ ilçesinden taşınması sağlandı. Ankara Emniyeti düzenli olarak yabancıların kontrolünü sürdürüyor. Şimdi bu uygulama tüm Türkiye’de yapılıyor” dedi.

Planın ayrıntıları şöyle:

– Suriyelilerin bir mahallede, ilçede adeta gettolaşmalarına müsaade edilmiyor.

– Yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun yüzde 25’ini aşmasına izin verilmiyor.

– Yüzde 25’i aşan yerlerde iki adım atılıyor:

1- Öncelikle bu yerleşim yerleri yabancılar için kayda kapatılıyor. Yine Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il (Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova), 52 ilde toplam 800 mahalle, İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

2- Kayıt kapama dışında atılan ikinci adımda ise yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.