AKP’nin Talebi Üzerine Ahmet Şık’a İcra Takibi

0
1181

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, geçtiğimiz yıl Meclis açılış toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle para cezası aldı ve icralık oldu.

Ahmet Şık, Meclis Genel Kurulu’nda Temmuz 2018 tarihinde “bazı kanun ile kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi”yle ilgili yaptığı konuşma sırasında, AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan konuşmaya itiraz ederek kürsüye saldırmış, Şık’ın konuşması AKP’li milletvekilleri tarafından engellenmişti. Şık’a daha sonra iki birleşim ceza verilmişti. Ayrıca konuşmasıyla ilgili dava açılmış, Ahmet Şık manevi tazminat cezasına çarptırılmıştı.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, HDP’li Milletvekili Şık’ın konuşmasına engel olan AKP’liler Şık’ın sözlerini yargıya taşımış, sarf edilen sözlerin gerçekle ilişkisi olmadığı, hakaret ve iftira kastı taşıdığı ve kişilik haklarını ihlal ettiğini belirterek 100 bin liralık tazminat davası açmıştı.

Ahmet Şık’ın avukatı davaya ilişkin cevabında, bir siyasi partinin dava açma hakkının olmadığını, milletvekili olan müvekkilinin yasa tasarılarının görüşüldüğü sırada yaptığı konuşmada görüşlerini açıklamış olmasının anayasa tarafından koruma altına alınan yasama dokunulmazlığı kapsamında olduğunu ve müvekkilinin görüş açıklama hakkını kullandığını ifade etmişti.

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 3 Nisan tarihinde verdiği kararında, Şık’ın konuşmasının bir bütün olarak değerlendirildiğinde, davacının kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğu ve ifadelerin yasama dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilemeyeceğini öne sürerek, konuşma nedeniyle Şık’ın 25 bin lira manevi tazminat cezası ödemesine karar verdi.

Mahkeme kararının ardından 20 Mayıs tarihinde AKP’nin talebi üzerine Ankara 2. İcra Dairesi Ahmet Şık hakkında icra takibi başlattı. Şık’ın avukatları Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını istinafa götüreceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.