Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, hafta başında istifa edecek

0
82

Almanya’da koalisyon hükümetinin Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in, önümüzdeki hafta başında istifa edeceği belirtildi.

Bakanın istifa kararında, Alman ordusuyla bağlarının kopuk olduğu eleştirileri ve yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle tepkiyle karşılaşmasının etkili olduğu vurgulandı.

Başbakan Olaf Scholz da kendi partisi Sosyal Demokrat SPD de Bakan Lambrecht’e sahip çıkmıştı.

Lambrecht, geçen Eylül ayında Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin depolarından Ukrayna’ya silah yardımı yapmanın mümkün olmadığını belirtmiş ve bu ifade Batılı ülkelerde tepkilere neden olmuştu.

Olaf Scholz’dan Leopard Tankları konusunda onay bekleniyor

Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, Ukrayna’ya Leopard tipi tankların gönderilmesine karşı tutumunu gözden geçirdiği iddia edildi.

Scholz’un muhalefetten ve müttefiklerden gelen baskılar sonucunda, bu konudaki tavrını değiştirme ve Ukrayna’nın kendisini savunabilmesi için ağır silah sevkiyatının yoğunlaştırarak Leopard tanklarının gönderilmesine izin vermesinin beklendiği belirtildi.

Scholz’un kararını, 20 Ocak’ta ABD’nin Almanya‘daki Ramstein Hava Üssü’nde yapılacak zirveden önce açıklayacağı bildirildi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in davetiyle, “Ukrayna Temas Grubu” olarak adlandırılan ve üçüncü kez yapılacak zirveye çok sayıda ülkeden savunma bakanları ve üst düzey askeri yetkililerin katılarak Rusya’ya karşı savaşta, Ukrayna’ya daha fazla destek verilmesini görüşmeleri bekleniyor.

Polonya, Finlandiya ve İspanya, kendi ordu envanterlerinde bulunan Leopard’ları, Ukrayna’ta göndermeye hazır olduklarını duyurmuştu. Alman Savaş Silahları Kontrol Yasası uyarınca, tanklar Almanya’dan satın alındığı için, Ukrayna‘ya teslimatları konusunda Almanya’dan ihracat lisans izni alınması gerekiyor.

Hükümet ortağı FDP’nin yanısıra Yeşiller de Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile birlikte Ukrayna’ya söz konusu tankların gönderilmesinden yana olduklarını açıkladılar.

Olaf Scholz, geçen yılın son günlerinde aylardır devam eden çekimser tutumunu değiştirerek Ukrayna’ya ağır silah yardımı yapma kararı almış, “Patriot” füze savunma sistemi ile birlikte Marder 1A3 tipi zırhlı muharebe araçlarından da Ukrayna’ya 40 adet verileceğini duyurmuştu.

Kaynak: VOA, Cem Dalaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.