Almanya’da büyük grev yarın hayatı durduracak

0
170

Almanya’da Ver.di (Birleşmiş Hizmetliler Sendikası) ve EVG’nin öncülüğünde yarın (27 Mart Pazartesi) yapılacak son 30 yılın en kapsamlı grevi kamu hizmetlerinden toplu taşımaya, hava ve demir yollarından nakliye işlerine kadar birçok alanda hayatı durduracak.

Ver.di ve EVG, çalışanlar için enflasyonun üzerinde bir zam istiyor. Sendikaların yaptıkları toplu iş görüşmelerinden sonuç alınmaması sonucunda grev kararı alındı. İki büyük sendika, yarın neredeyse tüm hayatı durduracak.

Sendikalar Aşağı Saksonya, Baden-Württemberg, Bavyera, Bremen, Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya ile Saksonya’daki yerel toplu taşıma araçları, bazı yerel limanlar, su ve karayol nakliye şirketlerinin yanı sıra Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) bünyesindeki otobüs şirketleriyle birlikte Transdev, AKN, Erfurter Bahn, Osthannoversche Eisenbahnen, erixx, vlexx, eurobahn ve banliyö trenleri çalışanlarına grev çağrısı yaptı. 

Deutsche Bahn, sendikaların grev kararına ek olarak 27 Mart’ta uzun mesafe hizmetlerinin de yapılmayacağını açıkladı.

İş bırakma eylemine Münih, Nürnberg, Stuttgart, Düsseldorf, Köln/Bonn, Dortmund, Hamburg, Frankfurt Main ve Leipzig havaalanlarında da uyulacak. s

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.