Almanya’da gastronomi sektöründe KDV yeniden yükseliyor

0
99

Almanya’da restoran ve kafelerdeki yiyeceklerden alınan KDV 2024 yılında yeniden mevcut hükümetin kararıyla yüzde 19’a yükselecek.

Covid pandemisi sırasında gastronomi sektörünün üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla restoran ve kafelerdeki yiyeceklerin vergi oranı geçici olarak yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürülmüştü. Bu düzenleme daha sonra enflasyon nedeniyle birkaç kez uzatıldı ve son olarak 2023 yılın sonuna kadar uzatıldı.

Yiyecek içecek sektörü kısa bir süre önce vergi indiriminin sona ermemesi için yoğun bir kampanya yürütmüştü. Alman Otel ve Restoran Birliği’nin başkanı Lars Schwarz alınan kararı “büyük bir hata” olarak nitelendirdi. Schwarz vergi artışının binlerce aile işletmelerini, küçük ve orta ölçekli şirketleri ve birçok işçiyi olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak, alınan kararın “ölümcül sonuçları” olacağını ifade etti.

Sosyal Demokrat Partili Manuela Schwesig ise, kreşlerin, okulların, hastanelerin ve bakım evlerinin de yiyecek içecek sektöründeki vergi artışından olumsuz etkileneceklerini ifade etti. Schwesig, “Ailelere ve yaşlılara ek bir yük getirmek yanlış bir karardır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.